Nefis Yemek Mardin Usulü Katmer Pekmezli

0 384

Ülkemizin her bir yeri ayrı lezzetlere ev sahipliği yaparken Mardin yemeklerinin Türk mutfağındaki yeri çok özeldir. Tarihi kadar eski ve zengin yemek çeşitliliğine sahip olan Mardin, İpek Yolu güzergahı üzerinde olduğu için çok çeşitli kültürlere de ev sahipliği yapmıştır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra efsaneleşmiş hikayeleriyle de ünlü olan şehir, köklü ve şahane mutfağıyla da fark yaratır.

Son dönemlerde turizm sektöründe yaşanan çeşitlilik damak tadına düşkün gezginlerin kültür turlarına gurme gezginlerin katılmasını sağlayacak şekilde gelişmektedir. İşkembe dolması olarak bilinen Kibbe, içli köfte olarak bilinen İrok, iştah açmaya birebir olan soğan dolması, Mardin çöreği Kiliçe, Harire tatlısı ve son olarak mırra tadına doyum olmayan Mardin’e özel lezzetler arasında sayılabilir.

Pekmezli Katmer Tarifi

Sadece Mardinlilerin değil tüm Türkiye’nin çok sevdiği lezzetler arasında yer alan pekmezli katmer özellikle sabah kahvaltılarının ve demli çayların vazgeçilmez ortağıdır. Bu katmeri pişirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta işlemin tamamının ağır ateşte olması gerekliliğidir.

Malzemeler

1 paket margarin

– 3 su bardağı elenmiş un

– Aldığı kadar su

-1 paket kuru maya

-1 çay kaşığı tuz

-1 çay bardağı pekmez

-1 çay bardağı haşhaş

-1 yemek kaşığı toz şeker

Mardin yöresine has olan katmerin hazırlıkları ilk olarak eritilmiş margarin, un, su, maya ve tuzun yumuşak bir kıvam aldırılması şeklinde başlar. Pekmez ve haşhaş ayrı bir yerde birbirine karıştırılır. Hazırlanan hamurdan koparılan ufak bezeler tereyağı yardımıyla unlanmış tezgahta açılır. Bir yemek tabağı büyüklüğüne gelen hamurun üzerinde pekmez ve haşhaş karışımı sürülür. Dörde katlanan katmer hamuru yeniden açılır. Hazırlanan hamurlar yağlanmış tavada hafif ateşte pişirilir. Bu esnada püf nokta mutlaka yağlanan kısmın ateş görme zorunluluğudur.

Her bir bezeye aynı işlem yapılır ve hazırlanan Mardin usulü katmerli pekmez sıcak sıcak servis edilir. Evde tandır olması halinde hazırlanan katmerlerin tandır üzerinde ve yine ağır ağır pişirilmesi tavsiye edilir. Tercihe göre tahin, şam fıstığı tozu veya farklı lezzetlerin de eklenebileceği pekmez günümüz modern yaşantısında hazır yufkayla da yapılmaktadır.

Dilimlenerek servis edilen katmerler son derece besleyici özelliğe sahiptir. Kimi evlerde katmerler tek tek hazırlanmak yerine karışım 3 eşit parçaya ayrılır ve her bir parça un ve yağ yardımıyla inceltilir. İçine konan pekmez ve haşhaşlı karışımın ardından gül böreği şeklinde sarılan hamurlar büyük bir kapta pişirilir ve kesilerek servis edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.