Makarna Nasıl Yapılır?

0 2

Makarna, yapılışı kolay ve lezzetli bir yemektir. Açlığınızı bastıracak, tabağınızı silip süpürecek, özellikle öğrenci evlerinin ve yalnız yaşayanların vazgeçilmezidir. Sizler için makarna tarifleri derledik.

Malzemeler

  • 8 su bardağı su
  • 1 silme yemek kaşığı tuz
  • 250 gram makarna
  • Yarım fincandan biraz fazla sıvı yağ
  • Makarna süzgeci

Sade Makarna Yapılışı

Orta boy bir tencereye 8 bardak soğuk su dökünüz ve üzerine 1 silme yemek kaşığı tuzu ekleyip, tencerenin kapını kapatınız. Açık ateşte makarna suyu kaynayana kadar bırakınız.

Su kaynadıktan sonra, 250 gram makarna kaynamakta olan suyun üzerine dökülür ve pişmeye başlar fakat tencerenin kapağını açık bırakınız kapatmayınız. Makarnayı tencereye koyduktan sonra, ilk birkaç dakika 3-5 sefer karıştırırsanız makarnanın birbirine yapışmasını önlersiniz. Eğer ki çubuk makarna ile yapıyorsanız 7-8 defa karıştırmanız lezzet bakımından daha uygun olur, böylece çubuklar birbirine dolanıp yapışmaz. Tencerenin yapısına ve makarnanın türüne göre pişme süresi 10-15 dakikadır.

Salçalı Makarna Yapılışı

Bir tencerenin içine 8 su bardağı su koyun. İçine 1 silme yemek kaşığı tuz koyun. Sonra kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra makarnaları suyun içine atın. Makarnalar piştikten sonra suyu süzün.

Diğer taraftan bir tavada tereyağını eritin ve salçayı ekleyerek kavurun. Kavrulan yağlı salçalı sosu makarnanın üzerine dökün. Tuzu eksikse tuz ilave edin.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.