Kavanoza Yaprak Nasıl Basılır?

0 24

Sarma herkesin bayılarak yediği yemeklerden bir tanesidir Asma yaprağından yapılan bu sarma en sevilen tariflerdendir. Kışın taze asma yaprağı bulabilmek mümkün değildir. Yazın piyasaya çıkan ve kısa süre sonra tekrardan yok olan asma yaprakları kışın oldukça pahalı fiyatlara satılmaktadır. Fakat onların satın alınmasına ve kullanılmasına gerek yoktur. Taze asma yaprağı kışa hazırlık sürecinde düzgün bir şekilde hazırlandığında hiç zarar görmeden uzun süre saklanacak ve istenildiği zaman çıkartılıp kullanılacaktır. Taze asma yaprağı ile ilgili birçok saklama yöntemi bulunmaktadır. Fiyatları salamura olanlara oranla 2 kat daha ucuz olan bu yaprakların en popüler saklama biçimi kavanoza basılması olacaktır. Böylece fazla yer kaplamayacak ve hiç zarar görmeden tüm kış boyunca saklanabilecektir.

Kavanoza Yaprak Doldurma

Kavanoza yaprak doldurma yöntemi en pratik olan asma yaprağı saklama yöntemlerinden biridir. Bunun için belli başlı aşamalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki yapraklarının saplarının ayrılmasıdır. Taze yaprak adı altında satılan asma yaprakları sapları ile satıldığından bu adımın atlanmaması son derece önemlidir. Bu aşamadan sonra alınan tüm yapraklar suya basılmalı ve üzerlerine sirke dökülerek tüm kirlerinden arınması beklenmelidir.

Bu esnada ayrı bir yerde su kaynatılmalıdır. Su yayvan bir tencerede kaynatılmalıdır. Yayvan tencere yaprakların konmasını ve alınmasını kolaylaştıracaktır. Yıkanan asma yaprakları belirli bölümlere ayrılmalı ve 10’ar 10’ar suyun içerisine basılmalıdır. Yaprakların rengi koyu yeşile döndüğünde sudan alınmalı ve ayrı bir tabağa konmalıdır. Bu şekilde tüm yapraklar haşlanmalı ve soğumaya bırakılmalıdır. Soğuyan yapraklar grup haline rulo yapılmalı ve her rulo kavanoza dikine yerleştirilmelidir. Tüm kavanoz dolduğunda ağzı sıkıca kapatılmalı güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kavanoza Yaprak Basarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kavanoza yaprak basarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sapların ayrılmalıdır. Saplar ayrılırken yaprak yırtılmamalı mümkünse ufak bir bıçaktan yardım alınmalıdır. Yaprakların haşlanma aşaması da son derece önemlidir. Yapraklar yalnızca rengi dönene kadar yani ortalama 2-3 dakika kadar haşlanmalıdır. Daha fazla haşlanması yaprakları yumuşatacak ve sarılamaz hale gelmesine neden olacaktır.

Diğer Yaprak Saklama Yöntemleri

Yaprak saklama yöntemleri yalnızca kavanoza yaprak basma ile sınırlı değildir. Yaprağın farklı yöntemlerle de saklanması mümkündür. Bunlardan ilki salamuradır. Tuz ile yapılan bu yaprak saklama yöntemi genellikle kışın yaprak satan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Biraz zahmetli olduğundan farklı saklama yöntemlerine yönelinmesi tavsiye edilmektedir. Bir diğer yaprak saklama yöntemi ise buzluktur. Kavanozda saklama yöntemi yapılan her adım buzlukta saklama içinde geçerlidir. Bunda tek fark yaprakların buzdolabı poşetine konması ve buzlukta saklanmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.