Çilek Reçeli Nasıl Yapılır

0 19

Çileğin meyvesinin sevildiği kadar reçeli de sevilmektedir. Aslında meyve ile reçel arasında büyük fark vardır ama bu iki lezzet de damak tatlarına ayrı hitap etmesini bilir. Çilek reçelini yaz bitmeden yapmak için elinizi çabuk tutmalısınız. Mevsiminde toplayıp yaptığınız çileklerle reçelin tadı bir başka güzel olacaktır. İşte bu güzel reçelin yapımı…

Malzemeler

  • çilek
  • 4 su bardağı toz şeker (800 gr)
  • 1 çay kaşığı limon tuzu (veya 2 yemek kaşığı limon suyu)

Püf Noktaları

Minik ve kokulu çilekleri seçmeye özen gösterin. Limon tuzu reçelin daha uzun süre bozulmamasını sağlar. Reçel’i şeker ile 8-10 saat bekletmek ekstra su ilave etmeden reçel’in pişmesine ve daha özlü olmasına yardımcı olur.

Pişirme Önerisi

Reçel pişerken üzerinde biriken köpükleri almayı ihmal etmeyin ki reçel’iniz ilerde şekerlenmesin. Kaynamaya başladıktan sonra 1 çay kaşığı tereyağı atarsanız reçel çok az köpürür.

Nasıl Yapılır

Çilekleri iyice yıkayınız ve saplarını koparın. Çilekleri bir tencereye alın ve üzerine şekeri dökün. Tencerenin kapağını kapatarak 8-10 saat veya 1 gece kadar bekletin. Bu sürenin sonunda suyunu iyice salan çilekleri orta-yüksek ateşte kaynayana kadar pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve ara ara dikkatli bir şekilde alttan üste karıştırın. 30 dakika boyuna fokurdamada kalsın ve üzerinde biriken köpüğü sıyırın. Ocaktan almadan 2-3 dakika önce limon suyu veya limon tuzunu ekleyip tekrardan dikkatlice karıştırın ve ocağı kapatın. Önceden hazırladığınız kavanozlara dökün ve soğuyana kadar kapaklarını kapatmayın. Soğuduktan sonra kapaklarını kapatın ve buzdolabında saklayın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.