Turpun Önemli Faydaları

0 22

Turp içerdiği vitamin ve minerallerle tam bir sağlık deposu olarak tanımlanmaktadır. Genellikle balığın yanında sevilerek tüketilen bu sebze salatanın içinde de tüketiliyor.

  • Yüksek Oranda Lif İçeriyor

Karaciğer ve mideyi temizlemeye yardım eden kırmızı turp, yüksek oranda lif içeren bu turp aynı zamanda doyurucu özelliği de bulunmaktadır.

  • Bronşite Etkisi

Siyah turp Bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıklar içinde etkisi çok büyüktür. Akşamdan turpun içini oyarak ve oyulan kısma bir miktar bal döküp bekletildiğinde, sabah saatlerinde turp suyu ve bal karışımı içildiğinde doğal bir öksürük şurubu yapılmış olur.

  • Ağrı Gideren Alabaş Turpu

Alabaş olarak bilinen bu beyaz turp ağrı giderici etkisi de vardır. Beyaz turp özellikle de romatizma kaynaklı ağrıların azalmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca beyaz turp kan basıncını düzenleyerek sinir ve stresi de azaltmaktadır.

  • Yaşlanmayı Önler

Turp tok tutucu özelliğiyle birlikte diyetlerde olmazsa olmazlardandır. Bunun yanı sıra folik asit açısından zengin olduğu için hücrelerin DNA ve RNA onarımını sağlar, dolayısıyla da yaşlanmayı önler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.