Topuk Çatlakları İçin Doğal Yöntemler

0 185

Hem kadınlarda hem erkeklerde; en sık karşılaşılan cilt problemlerinden birisi de topuk çatlakları. Bu problem kozmetik bir problem olmasının yanında aynı zamanda önemli bir cilt problemidir. Topuk çatlaklarının birçok nedeni var. Kuru hava, sağlıksız beslenme, yanlış ayak bakımı, vücuttaki nem eksikliği, sert zeminlerde uzun süre ayakta durma, yanlış ayakkabı tercihi bu nedenlerden sadece birkaçı. Topuk çatlakları nasıl tedavi edilir? Evde de uygulanabilecek topuk çatlakları için doğal yöntemler vardır.

1) Bitkisel Yağ

Bitkisel yağlar; topuk çatlaklarında ve bu çatlakların tedavi edilmesinde kullanılabilir. Zeytinyağı, susam yağı, Hindistan cevizi yağı ya da hidrojen bileşimli yağlar tedavi amacıyla kullanılabilir. Yatmadan önce; ayaklarınızı sabunlu suyla ıslatın ve ponza taşı ile topuklarınızı ovun. Daha sonra güzelce yıkayın ve iyice kurulayın. Seçtiğiniz yağı topuk tabanının üzerine sürün. Temiz bir çorap giyerek, bu şekilde yatın. Sabah uyandığınızda topuklarınızın yumuşamaya başladığını göreceksiniz. Bu işlemi çatlaklar tamamen geçene kadar birkaç gün uygulayın.

2) Pirinç Unu

Pirinç unu; cilt peelingi etkisine sahiptir. Bu nedenle ayaklar ve topuklar üzerinde uygulandığında çatlakları önler. Ayrıca ölü derinin dökülmesini ve cildin yenilenmesini sağlar. Bir avuç pirinç ununa birkaç çay kaşığı bal ve elma sirkesi ekleyin. Kalın bir maske olana kadar karıştırın. Çatlaklar derinse içine bir kaşık zeytinyağı veya badem yağı ekleyin. Ayaklarınızı 10 dakika süreyle ılık suda ıslattıktan sonra, hazırladığınız pirinç unu hamuru ile topuklarınızı fırçalayın. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayın.

3) Hint Leylağı

Tespih ağacı olarak da bilinen Hint leylağı; topuk çatlaklarında ve tedavisinde etkili bir yöntemdir. Tahriş olan cildin yenilenmesine, yatıştırmaya yardımcı olur ve enfeksiyonlar mücadele eder. Bir avuç Hint leylağı yaprağını öğüttükten sonra üç çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyerek karıştırın. Hazırlamış olduğunuz maskeyi çatlaklara sürerek yarım saat bekleyin. Daha sonra ayaklarınızı ılık su ile yıkayın ve kurulayın.

4) Limon

İçinde bol miktarda C vitamini bulunduğunda, birçok sağlık problemine karşı faydalıdır. Ayrıca asidik özelliği nedeniyle çatlakları kapatmada etkilidir. Ayak küvetine ılık su doldurun ve bir adet limonun suyunu sıkın. Bu suyun içinde ayaklarınızı 10-15 dakika süreyle bekletin. Daha sonra ponza taşı ile topuklarınızı fırçalayın. Son olarak ayaklarınızı yıkayın ve temiz bir havlu veya bez ile kurulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.