Tok Kalarak Zayıflatan Mucize Besinler

0 4

Tek seferde 12 tane elmas ya da 2 su bardağı yulaf ezmesi yediğinizde şüphesiz mideniz dolar ve uzun süre bir şey yiyemeyecek hale gelirsiniz. Bası besinler var ki tam da böyle bir etki yaratıyor ve uzun süre tok kalarak kilo vermek de mümkün olabiliyor.

Beslenme ve diyet uzmanı Dilan Eker “Kilo vermek için yediğiniz yiyecekler daha az kalori içerirken, midenize daha fazla yer kaplamalı ve daha uzun süre orada kalarak doygunluk hissini sağlamalıdır.”

Tok kalarak kilo vermeye yardımcı olan mucize besinler;

  • Yumurta

Dolgunluk hissi üzerinde güçlü bir etkiye sahip besleyici, yüksek protein içeren mucizevi bir besindir. Bir tam yumurta vücudunuzun üretemediği 9 amino asit’in tamamını içeriyor ve amino asitler sindirildikten sonra bağırsak da bulunan iştah bastırıcı hormonların salınmasını tetikliyor.

  • Yulaf Ezmesi

Yüksek lif içeriği ve yüksek su emme kapasitesinden dolayı tok tutma gücü oldukça yüksek bir tam tahıl. Yulafta bulunan beta-glukan gibi çözünebilir lifler midenizde su çekerek yoğunlaşıyor ve mide boşalmasını geciktirerek uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor.

  • Az Yağlı Etler

Et, tavuk, hindi ve balıkta yüksek miktarda bulunan ve tokluk süresi en uzun makrobesin olan proteinler; ghrelin ve GLP-1 gibi tokluk hormonları üzerinde etkili oluyor.

  • Yeşil Yapraklı Ve Kükürtlü Sebzeler

Özellikle ıspanak, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve lahana, brokoli gibi kükürtlü sebzeler yüksek posa ve su içeriyorlar. Hacimce yüksek ve çok düşük enerjiye sahip bu kilo vermede ve tokluğa ulaşmada en önemli besinlerin birkaçı.

  • Yoğurt

İyi bir protein kaynağı olan yoğurt aynı zamanda içerisinde bulunan CLA ‘konjuge linoleik asit’ sayesinde karın çevresinde yağlanmayı ve uzun süre tok kalmaya yardımcı oluyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.