Tansiyon Tedavisi

0 8

Kalbin damarlar arasında yaptığı basınca, kan basıncı veya tansiyon denilmektedir. Tansiyon ölçümleri, büyük tansiyon ve küçük tansiyon olmak üzere iki başlık altında ifade edilmektedir.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon, çok önemli bir sağlık sorunu olup ilerleyen zamanlarda kontrol edilmezse birçok ölümün nedenidir. Kalp ve damar sistemlerinin çalışmasındaki uyum bozukluklarından meydana gelmektedir. Tansiyonunuz çok yükseklere çıkmadığı sürece belirtisini anlamak zor bir durumdur. Tansiyon teşhisi için düzenli aralıklarla kalp ve damar basıncı ölçümleri yapılmalıdır. Tansiyon tanısının konulması için büyük veya küçük değerlerin birinin olması yeterlidir. Tansiyonun herhangi bir belirtisinde derhal müdahale edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak sürekli devam ediyorsa kalp damar hastalığının tetikçisidir.

Tansiyon Nedenleri

Çoğu kişinin tansiyonunun olmasının sebebi, aşırı yorgunluk, üzüntü, heyecan gibi durumlarda kalbin atmasın da meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bu durum genellikle hastalığın tam olarak netleşmediği durumlarda görülür. Özellikle ilerleyen yaşlarda damarlarda görülen genişleme ile birlikte tansiyonun yaşlılarda görülme oranı çok daha fazladır. Tansiyonun artmasında ki hususlar ise; obezite, egzersiz yapmama, yağlı yiyecekler tüketme, fazla tuz tüketme, sigara ve alkol gibi etmenler tansiyonun yükselmesinin sebebidir. Tansiyonun belirtileri ise; bulanık görme, ayak ve vücutta şişmeler, nefes darlığı, baş dönmesi, sık idrara çıkma, düzensiz kalp atışları gibi hususlardır.

Tansiyon Tedavisinin yolları

Tansiyonu olan kişiler öncelikle beslenmelerine dikkat etmelidir. Sağlıklı beslenip tuz ve yağ gibi besinlerin tüketimini azaltıp sebze, meyve ve potasyum miktarı yüksek gıdalar vücuda alınmalıdır. Sağlıklı bir kalp için tuz tüketiminin günde 5 gramı geçmemesi gerekmektedir. Sigara ve alkol de olabildiğince aza indirilmelidir. Düzenli bir şekilde egzersizler yapmak, kilonuzu kontrol altına almak gibi durumlarda tansiyonu aza indirmenin yollarındandır. Bunun yanı sıra kullanılmakta olan birçok tansiyon ilacı vardır. Bu tansiyon ilaçlarından yaşınıza, cinsiyetinize ve tansiyon değerine uygun olanı tercih edilmelidir. Tansiyon kronik bir hastalık olduğu için doktor denetimi bir ömür boyu devam etmelidir. Doktorun tavsiye ettiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. İlaç tedavisine devam ederken kalp damar ve kan basıncı düzeyleri takip edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.