Sütten Şarbon Bulaşma İhtimali Var mıdır?

0 3

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, şarbon konusunda fazla abartılarak konuşulduğunu söyleyerek “ Şarbon olan hayvan hastalığı yaşar ve birkaç gün içinde ölür, süt vermez. O yüzden sütten şarbon buluşma ihtimali sıfır’’ dedi

Hayvanlarda görülen bu şarbon olayında son günlerde süt ve süt ürünlerinde bulaşıp bulaşmadığına dair endişeler içine kapılan insanlara, Dr. Dizdar, ”Çok tereddüt eden vatandaşlar düdüklü tencere kullansın, piyasadaki etlerden şarbon bulaşma ihtimali söz konusu değil. Ayrıca süt ve süt ürünleriyle buna dondurma da dahil bulaşma olmaz. Karantina önlemdir, durumu rahat izlemek ve olasılıkların önüne geçmek için yapılıyor ” dedi.

Hayvanlardaki şarbon hastalığının tedavisinin bulunmadığını ve tüketen insanlara da geçme olasılığını kolay olmadığını söyledi. Dr. Dizdar, “ Bulaşma daha çok ölmüş hayvanda bulunan bakterinin yumurta haline gelmesinden oluşan sporlarla oluyor. Yani küçük yuvarlak kürecikler. Ama o hayvana bakmakla bulaşmaz ” diye ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.