Siğil Tedavisi

0 29

Siğiller, normalde ağrıya neden olmayan deride küçük büyümelerdir. Bazı siğiller kaşındırır ve incinebilir, özellikle de ayaklarınız üzerindeyse. Beş çeşit siğil vardır:

  • Ortak siğiller genellikle ellerde görülür
  • Düz siğiller genellikle yüz ve alında görünür.
  • Genital siğiller (kondilom) cinsel organlarda, kasık bölgesinde ve uyluklar arasında görülür.
  • Plantar siğiller ayakların dibinde bulunur.
  • Subungual ve periungual siğiller tırnakların ve ayak tırnaklarının altında veya etrafında bulunur.

Siğillere Ne Sebep Olur?

Siğiller, insan papilloma virüsü kategorisinde yer alan virüslerin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Yaklaşık olarak 150’den çok HPV türü mevcuttur. Siğiller vücudunuzun her yerinde büyüyebilir. Cildinizde, ağzınızın içinde, cinsel organlarınızda ve rektal bölgenizde büyüyebilirler. Diğer HPV tipleri, genital bölgelerde ve rektal bölgede siğillere neden olma eğiliminde iken, HPV’nin yaygın tipleri deride siğillere neden olma eğilimindedir (el ve parmaklar gibi). Bazı insanlar HPV virüslerine daha doğal olarak dirençlidir ve siğillerini diğer insanlar kadar kolay görmezler.

Siğiller Bir Kişiden Diğerine Geçebilir Mi?

Evet, derideki siğiller, bu kişi siğillere dokunduğunda başka bir kişiye geçebilir. Siğillerin, siğilleri olan bir kişinin kullandığı havlu veya diğer nesneleri kullanması da mümkündür.

Genital bölgelerde bulunan siğiller çok bulaşıcıdır ve her türlü cinse ilişki de vajinal veya anal seks esnasında partnerlerden birbirine geçebilir. Siz ya da eşinizin genital bölgede siğilleri varsa korumasız bir cinsiyete sahip olmamanız önemlidir. Kadınlarda, siğiller servikse (vajinanın içinde) büyüyebilir ve bir kadın onları sahip olduğunu bile bilmeyebilir. Enfeksiyonunu bilmeden cinsel partnerine geçirebilir.

Siğiller Kendi Kendine Mi Giderler?

Genellikle siğiller kendi kendine kaybolurlar, ancak siğillerden kurtulmak aylar hatta yıllar alabilir. Ama bazı siğiller kendi başlarına gitmezler. Doktorlar, bazı siğillerin neden kaybolduğundan ve başkalarının yapmadığından emin değiller.

Ciltte Siğiller Tedavi Edilmeli Mi?

Genel olarak evet. Yaygın siğiller genellikle rahatsız edici. Vurulduklarında kanayabilirler ve acı çekebilirler. Onlar da utanç verici olabilirler, örneğin yüzünüzde büyürlerse. Tedavi yöntemlerini kullanmak siğillerin vücudun diğer kısımlarına veya diğer insanlara yayılma ihtimalini azaltır.

Ciltte Siğiller Nasıl Kaldırılır?

Her şeyden önce, derideki siğiller (parmaklar, ayaklar ve dizler gibi) ve genital bölgelerdeki siğiller farklı şekillerde ortadan kaldırıldığını bilmek önemlidir. Genital bölgede siğiller kaldırmak için herhangi bir ev ilaçları veya reçetesiz satılan ilaçlar denemeyin. Üzerine belirli kimyasalları koyarak genital bölgeye zarar verebilirsin. Ayrıca ilk önce doktorunuzla konuşmadan yüzünüzdeki siğilleri tedavi etmemelisiniz. Aşağıdakiler, ortak siğillerin deriden çıkarılmasının bazı yollarıdır: hangi tedavinin sizin için doğru olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.