Şeker ve Çikolata Çocuklara Zararlı mı?

0 148

Geçmiş zamandan günümüze kadar çocuklara şeker ve şeker ürünlerinin verilmemesi konusunda ebeveynler oldukça uyarılmış ve çocuklarına zararlı olduğunu düşünmelerinden dolayı şeker tüketimini yasaklamışlardır. Ancak ABD ‘de yapılan bir araştırmaya göre çocuklarda şeker tüketilmesinin aslında çocuklara herhangi bir zararlarını olmadığı anlaşılmıştır.

Şeker Nasıl Zararlı Değildir?

Çocuklara şeker verilmesinin zararlı olmadığının anlaşılması üzerine ebeveynlerde büyük bir şaşkınlığa uğramıştır. Yıllardan beridir zararlı olan şekerin neden şu an zararsız olarak nitelendirildiği konusunda tereddütler yaşamışlardır. Şekerin zararlı olması aslında içerisinde bulunan yapay renklendiricilerin zararlı olmasıdır. Bu açıdan dolayı şeker zararlı olarak nitelendirilmektedir. Ancak şekerin kendisinin ve saf halinin ne çocuklara nede büyüklere herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Yapay Renklendiricileri Zararları Nedir?

Şekerin zararlı olmadığının anlaşılması üzerine ve bütün şekerleme ürünlerinde yapay renklendiricilerin bulunmasından ötürü genel geçer bir kanı olarak şeker zararlıdır ibaresi ortaya çıkmaktadır. Şekerlerde bulunan bu yapay renklendiricilerin hiperaktivite bozukluklarına neden olduğu söylenmektedir. Ancak yapılan bu araştırma sonucunda yapay renklendiricilerin herhangi bir hiperaktivite sorununa ve dikkat eksikliğine neden olduğu da gözlenmemiştir.

Hiperaktivite Neden Ortaya Çıkmaktadır?

Bu alanda ABD’ de yapılan araştırma ile ilgilenen kişinin yaptığı açıklamalara göre hiperaktivite tamamen çocukların hareket özgürlüklerinin kısıtlanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Şehirde yaşayan çocuklarda hiperaktivite olasılığının çok daha yüksek olduğu vurgulanmaktadır. Bunun haricinde çocukların alanları sıkışık olmasından dolayı sürekli hareketlerinin göze battığını ve bu açıdan dolayı da ebeveynleri tarafından daha da sınır koyulduklarına dikkat çekmektedir. Ancak bütün bunların aksine köyde yaşayan bir çocukta hiperaktivite veya dikkat bozukluğu problemlerinin olmadığı kanısındadır.

Köy ortam ve arazi bakımından daha rahat bir hareket alanına sahip olmaktadır. Bu durumdan ötürü daha kolay bir şekilde hareket ettiklerini ve bu hareketlerinde hiçbir ebeveynin gözüne çarpmadığından dolayı uyarılmadıklarını ifade etmiştir. Özgür toplumlarda yaşayan çocuklarında bütün bu sorunlar ile baş etmek zorunda kalmadıklarına dikkat çekmektedir. Bu açıdan dolayı ebeveynler yapay renklendiricilerin çocuklarına bu yönlerden herhangi bir zararının olmadığını bilmeleri gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.