Organik Gıda Maddeleri, Geleneksel Yolla Üretilenlerden Daha mı Sağlıklı?

0 216

Günümüzde beslenme ciddi bir sorun haline gelmiştir. Organik ve sağlıklı ürünlere kolay bir şekilde ulaşılamaması bunun başlıca nedenlerinden biridir. Bununla birlikte üretim aşamalarındaki sağlıksız koşullar da gıda ürünlerine karşı ciddi bir kuşku uyandırmaktadır. Özellikle yeni çocuk sahibi olmuş ve artık sağlıklı beslenmeye karar vermiş kişiler için sağlıklı gıdaya ulaşmak önemli bir hedef haline gelmiştir. Hastalık, yoğun stres ya da ağır yaşam koşulları da çoğu kişiyi daha sağlıklı beslenmeye yöneltmektedir. Herkes kendisini daha iyi hissetmek ve daha iyi beslenmek istemektedir. Organik gıdalar biraz daha maliyeti yüksek olsa da ulaşılabilir ürünlerdir. Peki, organik olması demek tam olarak ihtiyacımız olan ve en sağlıklı olan mı demektir?

Organik mi Geleneksel mi?

Herkes organik ürünlere mi yönelmelidir? Diğer gıdaların hepsi zararlı mıdır? Aslında buradaki sorun geleneksel üretim tarzlarından çok günümüzde seri üretimin aşırı derecede artıp sağlıksız koşullarda yapılmasıdır. Yoksa geleneksel üretimle elde edilenler ve organik ürünler arasında sanıldığı kadar ciddi bir fark yoktur.

Pestisit gıda ürünlerine zarar veren maddeleri yok etmek için kullanılan araçlar, kimyasal maddeler, virüs ya da bakterilere verilen genel isimdir. Çoğu zararlı maddeyi ortadan kaldırılsa da üretim aşamasında pestisit kullanımı dikkatli yapılmalıdır. Ancak hem organik gıdalarda hem de geleneksel yolla üretilen gıda ürünlerinde pestisit çok düşüktür ve hemen hemen aynı orandadır.

Nitrat oranı organik ve geleneksel yolla üretilen gıdaları ayırmak için kullanılan bir diğer ölçüttür. Ancak o konu da tartışmalıdır. Önceden kanserojen bir madde olarak kabul edilen nitrat bugün aklanmıştır. Hatta tansiyon düşürücü bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Konu hala araştırıldığı için nitrat da organik ve geleneksel yöntemle üretilen ürünleri ayırmak için kullanılamamaktadır.

Geleneksel Yollarla Üretim de Sağlıklı Olabilir mi?

Eğer aşırı derecede kimyasal kullanılmamış ya da olağan dışı sağlıksız koşullarda da üretilmemiş ise her ürün sağlıklı olabilir. Aslında bugün için temel soru geleneksel üretim yönteminin ne kadar korunup korunmadığı ile ilgilidir. En eski geleneksel yöntemler ve bugün organik üretim denilen yöntem arasında ciddi bir fark olmayabilir. Zaten organik tarım geleneksel yöntemlerden vazgeçilip sağlıksız koşullarda üretim yapılmasına karşıt olarak ortaya çıkmıştır. Bu yüzden teknik olarak iki üretim tarzı arasında fazla bir fark yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.