Nezle Tedavisi

0 17

Nezle virüslerin neden olduğu burun ve boğazda sınırlı bir enfeksiyon hastalığıdır. Nezle ile grip birbirine karıştırılsa da ikisi farklı hastalıklardır.

Nezle Nedir?

Halk arasında soğuk algınlığı ya da üşütme olarak bilinir. Yapılan araştırmalarda 200’den fazla virüsün nezleye yol açtığı tespit edilmiştir. Son derece bulaşıcı olan nezle üst solunum yollarını tutan bir hastalıktır.

Nezlenin Belirtileri

Nezle de genellikle boğaz ağrısı, kulaklarda ve burunda doluluk, tıkanıklık, yorgunluk, gözlerde sulanma ve yanma hissi oluşur. Nadiren yüksek ateş, baş ağrısı, kemiklerde ağrı hissi olur. Zaman zaman kuru öksürük olabilir ve ilerlerse sinüzite yol açabilir.

Nezle Nasıl Bulaşır

Yapılan araştırmalar nezlenin elle temasta bulaştığı yönündedir. Hasta kişiler mikrobu elleriyle burunlarından alıp dokundukları yerlere bulaştırırlar. Nezleye yol açan virüsler mendil üzerinde bir saat, eller üzerinde iki saat, katı-sert cisimler üzerinde 72 saat canlı kalabilirler. Bulaşmanın yaklaşık % 90’ı dokunma yoluyla olmaktadır. Bulaşmaya en sık telefon ahizeleri, toplu taşıma araçları, bozuk paralar, kapı kolları neden olmaktadır.

Nezlede Bulaşma Nasıl Önlenir?

Nezlede bulaşmanın engellenmesinin en etkili yolu elleri sık sık yıkamaktır. Eller gereksiz yere ağza, buruna götürülmemelidir. Aksırıp öksürürken ağız, burun mutlaka bir mendille kapatılmalıdır. Mendiller tekrar tekrar kullanılmamalı, mutlaka kapalı bir çöpe atılmadır. Kapalı mekanlardan uzak durulmalıdır. Bulunduğumuz ortamlar sık sık havalandırılarak, havada asılı kalan mikroplar azaltılmadır. Tokalaşma ile bulaşmanın öpüşmeye göre bir kaç kat daha fazla olduğu yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır.

Nezlenin Tedavisi

Nezle şikayetleri ortalama on gün kadar sürer. Bu süre bebeklerde, yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalıklarda değişkenlik gösterebilir. Nezlenin spesifik bir tedavisi olmamasına karşın, semptomlara yöneliktir. Hastalık sürecinde bol sıvı almak, istirahat etmek gerekir. Dekonjestanlar, antihistaminikler, ağrı kesiciler kas ağrılarını, burun tıkanıklıklarını hafifletmeye yardımcı olur. Buruna serum fizyolojik damlatılması, odaya buhar uygulanması burun tıkanıklığını hafifletebilir. Boğaz pastilleri ve şekerlemeler yararlıdır.

Nezlede Alternatif Tedavi

Nezlede alternatif tedavinin geçmişi uzun yıllara dayanır. Nane limon kaynatmak, zencefilli bal, tarçınlı ballı süt, limonlu ıhlamur ve ekinezya çayı nezle şikayetlerini hafifletmek için kullanılacak alternatif tedavi yöntemleridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.