Kurdeşen Tedavisi Nasıldır? Kurdeşen Nedir?

Kurdeşen bir deri hastalığıdır.

0 198
1. Kurdeşen Nedir?

Kurdeşen tedavisi öncesi ne olduğuna bakalım. Kurdeşen, bir diğer adı ürtiker olan bir deri hastalığıdır. Vücudun herhangi bir bölgesinde, çeşitli boyutlarda ortaya çıkabilen, kabarık, kırmızı renkte ve kaşıntı hissi oluşturan deri döküntüleridir. Genelde ortaya çıktığı bölgeden çabuk şekilde kaybolur ancak başka bir bölgede yeniden oluşur. Göğüs ve boyun kısımlarında daha çok rastlanır. Kurdeşen nedir diye anlamak istediğinizde sürekli kaşıntıya yol açtığı için hastayı rahatsız ettiğinden anlayabilirsiniz. Sıklıkla görüldüğü belirli bir yaş aralığı yoktur. Çocuklar ve bebekler de dahil olmak üzere her yaştan insanda baş gösterebilir.

2. Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?

Ciltte kaşıntı yapan kırmızı lekeler kurdeşen habercisi olabilir. Bazı durumlarda bu lekelerde şişme meydana gelebilir. Eğer bu belirtiler sizde de mevcut ise doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

3. Kurdeşenin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

-Gıda Ürünleri: Balık, bazı meyve ve sebzeler, çikolata, süt benzeri besin ürünleri kurdeşene sebebiyet verebilir.

-Güneş Işınları: Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan bölgede kurdeşen ortaya çıkabilmektedir. Gölgelik bir alana geçildikten birkaç saat sonra kendiliğinden iyileşebilir.

-Bazı İlaçlar: Aspirinler, idrar söktürücüler, bazı ağrı kesiciler ve penisilin çeşitleri de kurdeşene sebebiyet verebilmektedir.

-Temastan Dolayı Oluşan Kurdeşen: Tüylü evcil hayvanlarla doğrudan temas, şeftali ve çilek gibi bazı meyvelerle temas etmek kurdeşene yol açabilir.

-Enfeksiyonların Yol Açtığı Kurdeşen: Bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkan enfeksiyonlar da kurdeşene neden olabilmektedir. Sinüzit, idrar yollarındaki enfeksiyon, diş hastalıkları, kulaktaki iltihaplar, mantar, bakteri ve virüsler de ürtikerin oluşmasında etkin rol oynamaktadır.

4. Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir?

Bu belirtiler sizde de mevcutsa herhangi bir cildiye doktoruna başvurup kurdeşen tedavisi için gerekli önlemleri almalısınız. Doktorunuzun size tavsiye ettiği alerjiyi önleyen ilaçları kullanarak kurdeşen hastalığının önüne geçebilirsiniz. Bunlar haricinde kurdeşen bitkisel yollarla da tedavi edilebilir. Bu yollar;

-Sirke: Elma sirkesi antihistaminik bir özelliğe sahiptir bu nedenle vücuttaki iltihaplanmaları çabucak iyileştirir.

-Soğuk Kompres: Soğuk kompres uygulayarak histamin akışını durdurabilir ve ciltteki şişkinlik ve kızarıklığı azaltabilirsiniz. Kendi hazırladığınız buz kalıplarını temiz bir beze sararak 3-4 gün boyunca 10’ar dakika kızarık bölgenize uygulayın.

-Karbonat: Küçük bir kaseye 1.5-2 yemek kaşığı karbonat döküp üzerine bir miktar su ekleyin ve belirli bir kıvama getirin. Sonra cildinizdeki kızarık yerlere bu karışımı sürüp 8-10 dakika bekleyin ve ardından su ile yıkayın. Günde 1 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

kurdesen nedir
Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?

Daha Fazla Sağlık Haberi

Daha Fazla Kurdeşen Hakkında Bilgi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.