Kronik Hıçkırık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

0 11

Hıçkırık; karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran diyafram diye bilinen kasın istemsiz refleksleridir. Karın ve göğüsün arasında bulunan diyafram ana solunum kaslarıdır. Hıçkırık her yaştaki insanda görülebilmektedir. Hıçkırık genelde çocuklarda daha sık rastlanılmaktadır. Genel olarak kısa süreli olup insan sağlığı için bir tehlike oluşturmamaktadır. Geçici hıçkırıklar, düzenli aralıklarla ve dakika başına 4 ile 60 adet arasında olur. Yaklaşık 10-30 dakika olur ve maksimum 1-2 saat devam eder.

Hıçkırık Neden Olur?

Sıcak bir yemekten hemen sonra soğuk su içmek, aşırı veya hızlı yemek, bazı hastalıklar, büyük miktarda hava yutmak, alkollü veya asitli içecekler tüketmek hıçkırın nedenleri arasında gösterilebilir.

Kronik hıçkırık ise günlerce hatta birkaç ay bile sürebilen kalıcı, sabit bir hıçkırıktır. Kronik hıçkırığın nedeni, diyafram kasındaki sinirin uzun süreli tahriş olması ve Omurilik soğanının (Medulla Oblangata’nın ) solunum merkezinde sabit bir uyarım odağı oluşturmasıdır.

Kronik Hıçkırık Nedenleri Nelerdir?

  1. Tümör, Vasküler Enflamatuar, multipl skleroz (MS), hidrosefali vs. gibi merkezi sinir sistemi hastalıkları.
  2. Üremi, hipokalsemi, diyabet, hiponatremi, Hipokapni Metabolik bozukluklar
  3. Nikotin, deksametazon, alkol, barbitüratlar, etoposid, benzodiazepinler gibi toksinler ve ilaçlar
  4. Büyümüş lenf nodları, boyun tümörleri, yemek borusu kanseri, akciğer kanseri, pnömoni ve plörezi, miyokardiyal enfarktüs, mediastinal tümörü, diyafram fıtığı, gastroözofageal reflü gibi boyun ve göğüs organları hastalıkları
  5. Karaciğer büyümesi veya dalak, mide distansiyonu (en sık nedenlerinden biridir), midede ülser, gastrointestinal kanama, pankreas kanseri, pankreatit, asit, safra taşı hastalığı, bağırsak tıkanıklığı, mide kanseri, peritonit gibi karın hastalıkları
  6. Psikolojik nedenli hıçkırık.

Hıçkırık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hıçkırık tedavisinde yukarıda saydığımız nedenlerden biri sonucu oluşmuşsa önemli olan o nedeni yok etmektir. Hıçkırık tedavisinde en çok kullanılan manevra ise nefes tutmadır. Nefesimizi 10-15 saniye boyunca tutmalıyız, sonrasında normal nefes alıp devamında tekrar derin bir nefes almalı ve hıçkırık durdurmak için bu egzersizi tekrarlamalıyız. Dilimizi başparmağımız ve işaret parmağımızı kullanarak çekmek de hıçkırığı durdurabilmekte etkili bir yöntemdir.

Ayrıca dilimizin ucuyla, dilin köküne doğru masaj yapmakta da hıçkırık durmasında etkili olmaktadır. Gözlerimizi kapatıp ve periyodik aralıklarla, 5-10 saniye boyunca göz bebeklerine baskı yapmamız da hıçkırığı durdurma yöntemlerindendir. Ayrıca zencefil veya karanfil çiğnenmesi, 2-3 tane şeker yemekte özellikle karnımız aç olduğunda işe yarayabilmektedir. Bir çay kaşığı kadar rezene tohumu çiğnenmesi, amonyağını dikkatli bir şekilde koklamak, bir dilim limon çiğnenmesi veya yarım limon suyu içmek de tıkanıklığı giderebilmektedir. Dilin üstüne şeker koyarak yavaşça emdirin. Bazı hıçkırıkların hemen durduğu görülmektedir.

Yukarıda anlattığımız doğal yöntemlerle kesilmeyen hıçkırıklar için bir doktora başvurulmalı ve doktor tavsiyesiyle kas gevşetici çeşitli ilaç tedaviler de uygulanabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.