Kramp Tedavisi

0 9

Kaslar hareketlerini sağlamak için kasılıp gevşerler. Bu sırada gevşemeden tekrar kasılmasıyla ya da gevşeme sinyallerinin beyin hücrelerine gitmemesi durumunda kramp olayı meydana gelmektedir.

Krampın Sebepleri

Kramp, kas ve sinir bozuklukları, hidrasyon ve elektrolit bozuklukları gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kasların kasılıp gevşemesi için beyin hücrelerinin ileti göndermesi gerekmektedir. Beyin hücrelerine ileti gönderilirken ise kullanılan mineraller kanın içinde belli bir yoğunlukta bulunmaktadır. Yoğun sıvı kaybına uğrayan kas guruplarında da bundan dolayı kramp oluşur. Daha çok geceleri meydana gelen kramp olayları yaşlı kişiler ve hamile bayanlarda görülme durumu daha fazladır. Nedeni ise vücutta mineral, vitamin ve hatta magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Gün içerisinde yapılan yoğun egzersizler, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, sıvı kaybı, aşırı yorgunlukta krampın nedenleri arasında sayılır. Aşırı derecede nikotin, kafein ve alkol tüketimi de krampların çoğalmasında etken olan maddeler arasındadır. Sık sık tekrar eden kramplar başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden aile hekimlerine başvurmak da fayda vardır.

Krampın Önlenmesi

Egzersiz öncesinde iyi bir ısınma ve esnetme kasların daha rahat hareket etmesinde etkili olacaktır. Yeni başlanan egzersizlerde birden yükleme yapmak yerine yavaş yavaş geçiş dönemlerinde zaman tanımak kaslar için daha uygun olacaktır. Kalsiyum, magnezyum ve sodyum seviyelerini kontrol edin. Potasyum miktarı yüksek meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Eğer vücuda gece kramp giriyorsa yatmadan önce kas gruplarını esnetmek krampların azalmasında etkili faktör olacaktır.

Krampı Tedavi Etmenin Yolları

Egzersiz yaparken kramp girerse kasılan yer öncelikle ovularak yumuşatılmalı. Eğer kramp baldır bölgesine giriyorsa kas gurubunu esnetmek gerekir. Kasılan bölgeye buz tedavisi veya kızarana kadar ovmak doğru olacaktır. Sıcak su tedavisi de iyi gelecektir. Fakat geceleri meydana gelen kramp olaylarından kurtulmak için ise yatmadan önce sıcak suya bir çay kaşığı elma sirkesiyle birlikte bir tatlı kaşığı bal karıştırılarak içilmesi kramp olaylarının azalmasında etkili bir husustur. Gebelikte oluşan kramplar genellikle magnezyum eksikliğinden oluşacağından magnezyum formlu ilaçlar doktora danışılarak kullanılmalıdır. Kramp ağrılarından hızlı bir şekilde kurtulmak için yapılan ilaç tedavilerinin faydası kanıtlanmış olup fakat bir süre sonra tekrar etmesi olağan bir durumdur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.