Kansere Karşı Yenebilecek Yiyecekler

0 3

Ahududu

Vücuttaki toksin maddeleri dışarı atar ve kanı temizler. Dinçlik verir, ateş düşürücü bir etkisi vardır. Romatizma, nıkris, kansızlık ve verem hastalıklarına karşı yararlıdır. İçerisinde bol miktarda A vitamini barındırır.

Turp

Karaciğerin dostu olarak bildiğimiz turp, karaciğeri güçlendirir ve şişliğini indirir. Aynı zamanda sarılığa karşı da faydalıdır. Safra taşlarını ve böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur. Bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına da iyi gelir.

Böğürtlen

Vücutta bulunan zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Çok iyi bir antioksidandır. Tansiyonu düşürür ve bedeni güçlendirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıları kesmeye yardımcı olur.

Fesleğen

Sakinleştirici özelliği ile birlikte vücudu rahatlatır. Enerji vermekle birlikte iştah açıdır. Hazımsızlığı giderir. Baş dönmesini ve öksürüğü kesmektedir.

Kırmızı Biber

C vitamini ve Beta karoten açısından çok zengin olan kırmızı biber bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini arttırır.

Bu gıdaları düzenli bir şekilde tüketerek kanser hastalığına karşı bağışıklığınızı güçlendirebilir ve kanser hücrelerini öldürebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.