İnek Sütü mü Market Sütü mü Daha Sağlıklı?

0 24

Yıllardır bilim insanları inek sütünün yararları ve zararları konusunda hep bir tartışma yaşamaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ve herkesçe kabul edilen gerçek inek sütünün yararlarının olduğu kadar zararlarının da olduğu gerçeğidir. Bu sebep ile pek çok insan inek sütünü tercih etmekte kararsız kalmakta ve kendilerine inek sütü mü market sütü mü daha sağlıklı? sorusunu sormaktadır. İnek sütünün sağlık için yararlarının olduğu aşikardır. Ancak inek sütünü sağlıksız kılan yönleri nelerdir?

İnek Sütünün Yağı Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki inek sütü yararlarından çok zararlarından bahsedilerek ele alınmalıdır. Çünkü süt çocuklara alerjik reaksiyonlara, insanlarda sindirim ve şişlik sorunlarına, öte yandan kilo alımına, içerdiği yağ sebebi ile vücutta kolesterol artışına, erkeklerde mesane ve prostat kanserinin oluşmasına zemin hazırlama da ve daha pek çok rahatsızlığa zemine hazırlamaya yol açmakta. İşte sütün insanlar tarafından bilinmeyen, ancak yapılan araştırmalarca etkisi kanıtlanan inek sütünün sağlıksız olduğunu gösteren zararlar;

Kilo Alımı

Endüstrinin iddialarına rağmen, 12 binden fazla çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, daha fazla süt içtiklerini, daha fazla kilo aldıklarını ve yüzde 1 oranında sütün ve yüzde 1 sütün aslında yüzde 2 veya tam sütü içmekten daha fazla kilo almaya neden olduğunu gösterdi. Çalışma ayrıca, sodayı sütle değiştirmenin kilo kaybına yol açmadığını da bulmuştur.

Süt Alerjileri

İnek Sütünün içerdiği Laktoz intoleransından farklı bir canavarı olan süt alerjileri, kusma veya anafilaksi gibi potansiyel olarak güçlü ve tehlikeli reaksiyonlara (genellikle küçük çocuklarda) neden olabilir.

Kolesterol

Tek bir süt porsiyonu 24 mg kadar kalbe zarar veren kolesterol içerebilir. Tek bir ons of queso 30 mg. Ancak hiçbir bitki besinleri herhangi bir kolesterol içermez.

Yumurtalık Kanseri

İsveçli bir çalışma, her gün dört veya daha fazla süt ürünleri “tüketen” kadınların, seröz yumurtalık kanseri geliştirme olasılığının iki kat daha yüksek olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda yine yapılan araştırmalara göre inek sütünün erkeklerde de prostat kanserini tetiklediği görülmüştür.

 

 

Laktoz İntoleransı

İnek sütündeki laktoz, insanların sindirilmesi için zor olabilir, bu da mide bulantısı, kramplar, gaz, şişkinlik ve ishal ile sonuçlanır. Süt sindirimindeki zorluk yaşamın ilerleyen zamanlarında gelişebilir ve giderek kötüleşen semptomlarla sonuçlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.