İlaç Niyetine Tüketilebilecek Besinler

0 2

Ceviz

Ceviz besinsel olarak önemli yağ asitlerini ve proteinleri içerir. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürür, kalp atışlarında düzensizliği önler. İçerisinde bulunan L-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlar.

Karnabahar

K vitamini, protein, tiamin, riboflavin, niasin, magnezyum, fosfor, lit, vitamin, B6, folat, pantotenik asit için iyi bir kaynaktır. Ayrıca 1 porsiyon karnabahar günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 77’sini karşılamaktadır.

Pırasa

Soğan ve sarımsak da bulunan vitamin, mineral ve fitokimyasal bileşiklerini içermektedir. Bu içerik sayesinde de sağlık üzerine önemli etkileri vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, grip, nezle, bronşit ve balgam gibi rahatsızlıkların önlenmesine, bu hastalıklardan korunmaya yardım eder.

Brüksel lahanası

Doğru bir şekilde pişirildiğinde tadı çok lezzetli olabilen bu sebze iyi bir demir kaynağıdır. Günlük K vitamini gereksinmesinin yüzde 100’ünü ve omega-3 gereksinmesinin de yüzde 10’unu karşılayarak antioksidan etki gösterir.

Turp

Kökü iyi bir C vitamini kaynağı iken yapraklarında yoğun miktarda A, K vitamini ve folat bulunur. Bağışıklığı güçlendirir, bağırsakları temizleyip kabızlığı giderir, cilde tazelik verir, stresi azaltır, saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

Nar

Doğal bir antioksidan olarak 1 orta bot nar vücudun günlük ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 25’ten fazlasını karşılayarak mevsimsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.