İdrarı Tutamamak

0 12

Prostat bezi, mesanenin tabanında bulunan ceviz büyüklüğünde erkek üreme organıdır. Üretra, idrarın penis dışına çıkmasına izin veren ince bir tüptür ve prostat bezinden geçer. Bu bez tarafından üretilen sıvı, seminal keseciklerden ve ejakülatör kanallardan gelen idrarın üretra içine korunmasına ve beslenmesine yardımcı olur.

Prostat iki ana büyüme yayılımına uğrar. Birincisi ergenlik döneminde testisler tarafından yapılan seks hormonları tarafından beslenir. Bu, bezin yetişkinlikte ortalama 20 gram ağırlığa ulaşmasını sağlar. Belirsiz olan nedenlerden ötürü, ikinci büyüme hamlesi, erkekler 30’larındayken başlıyor. Prostat, 70’li yaşlarda erkeklerde ortalama 40 gram ağırlığa kadar büyümeye devam ediyor. Çoğu erkek, yaşlandıkça idrarda değişiklikler yaşarlar, bu da prostat bezinin iltihaplanması veya büyümesi nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, genişlemiş bir prostat bezi, her zaman idrar sorunlarına neden olmaz. Sıkıntı verici idrar semptomları nadiren prostat kanseri semptomlarıdır.

İdrarı Tutamamanın Nedenleri

Çoğu erkek, yaşlandıkça idrar semptomları yaşarlar, bu da prostat bezinin (prostatit) iltihaplanması sonucu ortaya çıkabilir. Büyük erkekte, semptomlar, prostat bezinin (iyi huylu prostat hiperplazisi – BPH) benign (kanserli olmayan) genişlemesi nedeniyle tüplerdeki bir tıkanıklığın sonucu olabilir. En sık görülen semptom, mesanenizi boşaltırken güçlüktür. Enjeksiyon semptomları tedavi gerektirecek kadar belirgin hale gelebilir. Tüm üriner semptomlar prostatta meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmaz. Ayrıca, bazı erkeklerde prostat genişlemiş ve henüz semptomları az sayıda görülmüştür.

İdrarı Tutamamak Problemlerin Belirtileri

Prostat problemleri ile sıklıkla karşılaşılan üriner semptomlar şunlardır:

  • Gece Boyunca Sık İdrara Çıkma İhtiyacı
  • Gün Boyunca Daha Sık İdrar Yapmak
  • İdrar Aciliyeti – İdrara Çıkma İsteği Çok Güçlü Ve Ani Olarak Tuvalete Zamanında Ulaşamayacağınız
  • İdrar Akışı Yavaş Başlar
  • İdrara Çıkma Bittikten Sonra Bir Süre İdrar Top Sürme
  • İdrara Çıkma Sonrasında Mesanenin Tamamen Boşalmadığı Hissi
  • Dere Akışını Zorlaştıran, Akıntının Yönlendirilmesini Zorlaştıran
  • İdrar Yaptıktan Hemen Sonra Tekrar Gitme İhtiyacı Duyma Hissi.

Bu semptomlar genellikle tedaviye gerek duymasa da, başarılı bir şekilde tedavi edilebildiğinden, size özel bir güçlük çekiyorsa doktorunuzu görmelisiniz.

 

Şu problemleri hissedince doktora başvurun:

 

İdrar yapamamak

Ağrılı idrara çıkma

İdrardaki herhangi bir kan

Penisden herhangi bir akıntı

Sürekli veya ciddi idrar kaçırma (idrarınızı tutamazsınız).

 

Prostat bezinin iltihabı:

 

Bakteriler bazen prostatise (prostat iltihabı) neden olurlar. Daha yaygın olarak, altta yatan sebep belirsizdir.

Akut bakteriyel prostatit için antibiyotik tedavisi önemlidir. Hastaneye başvurma genellikle gereklidir ve kronik (devam eden) bakteriyel prostatitte olduğu gibi, uzun süre spesifik antibakteriyel ilaçlar gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.