Güçlü Bir Hafıza İçin Yenilmesi Gereken Besinler

0 16

Hava kirliliği, stres, kötü beslenme gibi etmenlerden beynimiz olumsuz etkilenebiliyor, hafızamız zayıflayabiliyor ya da bir işe odaklanmamız güçleşebiliyor. Güçlü bir hafıza için antioksidanlardan, vitamin ve minerallerden zengin, sağlıklı yağlar içeren dengeli bir beslenmenin önemine dikkat edilmesi gerekiyor.

  • Zerdeçal

Zerdeçal güçlü ve doğal bir antioksidandır. Tarih boyunca tedavi amaçlı kullanılmış olan bu bitki, beynin oksijen almasına, bilgiyi öğrenmenize ve işlemenize yardımcı oluyor. Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkuminden tam olarak faydalanmak için zerdeçalı yağ içinde hafif ısıyla maruz bırakılması gerekiyor.

 

  • Kuru yemişler

Sağlıklı yağ asitleri, antioksidanlar mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin olan ceviz, badem, fındık, keten tohumu ve çörek otu özellikle yüksek oranda E vitamini içermektedir. Antioksidan kapasitesi yüksek olan bu E Vitamini hücre zarlarını serbest radikallerden koruyor ve aynı zamanda zihinsel gerilemeyi de yavaşlatıyor.

  • Yeşil Yapraklı Sebzeler

A ve K vitaminleri yönünden zengin olan ıspanak, karalahana, pazı, brokoli, roka, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler posa ve yüksek antioksidan içerikleriyle beyni ve bağırsakları da desteklemektedir. Aynı zamanda C vitamini deposu ve lif kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeler anti-inflamatuar özellikleriyle de beyni hasarlara karşı korumaya yardımcı oluyor.

  • Yaban Mersini

Yaban mersini ve diğer koyu renkli meyveler, yeşil yapraklı sebzeler gibi anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri oldukça güçlüdür. Bu antioksidanlar beynin yaşlanmasına ve nörodejeneratif hastalıklara zemin hazırlayan oksidatif strese karşı savaş açarlar. Yaban Mersini aynı zamanda hafızayı iyileştirmeye ve kısa süreli hafıza kaybını geciktirmeye de yardımcı oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.