Grip Ve Romatizma Bulaşma Yolu Nedir?

0 5

Grip bulaşma yolu başlıca iki kategoriye ayrılır, damlacık enfeksiyonu ve temas enfeksiyonu. Başlıca damlacık enfeksiyonudur. Genel damlacık enfeksiyonunun tanımı, damlacıklar ağızdan çıkarıldıktan sonra, yaklaşık bir metre uzağa inen damlacıklardır. Şamandıra mesafesi çok kısa olduğu için, odanın içindeki kişi grip olur ve herkes hastalanmaktadır. Fakat kapalı ortamda, damlacıklar başka bir kişiye iletilebilir.

Enfeksiyonla Temas

Damlacıklar önümüzde sadece bir metre olmasına rağmen, ellerimiz güçlü virüs dağıtıcılardır. Hapşırırken ya da öksürdüğümüzde, tuvalet kâğıdı kullansak bile, bu virüs parçacıkları bir süre elimizde kalacaktır. Kapı kolları, musluklar, asansör düğmeleri veya yürüyen merdiven gibi. Bir sonraki kişi bu maddelere dokunduğunda, o zaman elleriyle burnuna dokunur ve gözlerini ovuşturur, virüs de yayılır ve enfeksiyona neden olmaktadır.

Romatizma ve Tedavisi

Romatizma birlikte oluşmakta ve bu şekilde ortak koşulları ile ilişkili herhangi bir acı, sistemik ankiloz ve guta dahildir. Yabancı romatizma ve ilişkili hastalık, bağışıklık sistemi bozukluklarını, sorunlar nedeniyle, normal eklem, kas, deri ve kan damarlarının iltihaplanması sonucu, kendini aşırı aktif bağışıklık hücrelerine saldırmasını hastanın kendi bağışıklık sisteminden ortaya çıkar. En yaygın romatizma, kadın erkek oranına göre yaklaşık 1: 3’tür ve kadın oranı yaygın erkek 3’tür. Eklem iltihabının, genel semptomları vardır, ağrı ve şişme, şiddetli eklem bozukluğuna yol açacaktır. Deformasyon, sakatlık ve günlük hayatı büyük ölçüde etkilemektedir.

Romatizma ve Grip Tedavisi

Romatizma felcini rahatlatmak için ısı tedavisi, eklem ağrısı rahatlatmak için soğuk tedavisi , balgam tedavisi yanı sıra eklem felci azaltmada kullanılmaktadır. Nabzın etkisini elde etmek için iyi beslenilmelidir. Somon, balık yağı, sahip olan bir anti etki olarak omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar, örneğin keten yağı, kanola yağı, ceviz ve benzerleri gibi yağlar, yemek ve yanı sıra kalsiyum ve vitamin A, C, E, kemik ve vücut bağışıklığını arttırır. Grip tedavisi iyi dinlenme ve yorgunluk atmakla bir nebze rahatlama sağlanmaktadır. Grip ilaçları kullanılmalı ve doktor tavsiyesi alınmaktadır. Grip tedavisinde bitkisel olarak nane limon çayı yapılmaktadır. Bu gibi tedavilerde rahatlama gözükmektedir. Grip hastalığı burun mukozası tıkanmasına yol açmaktadır. Grip hastalığında antibiyotik doktor kontrolünde kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.