Cildimizi Etkileyen 5 Önemli Etkenler

0 1

Hava Kirliliği

Hava kirliliğindeki artış, cildinizi düşündüğünüzden çok daha fazla etkileyebilir. Özellikle de büyük bir şehirde yaşıyorsanız. Ultraviyole radyasyon, sigara dumanı ve egzoz dumanı gibi kirler, cildinizi etkilemektedir.

Şeker Tüketimi

Genellikle şeker tüketiminin iyi bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz. Öyle ki, ciltte bulunan proteinler de bu glikasyon sürecine yatkındır. Fazla şeker tüketimi nedeniyle cildinizde sarkma, kırışıklık veya canlılık kaybı olmaktadır.

Yatarken Kullandığınız Yastıklar

Yastık kılıfı, cildinizden gelen ölü hücrelerin bulunduğu yerdir. Yüzünüzü bakterilere maruz bırakma olasılığını azaltmak için, yastık kılıfını haftada en az bir kez değiştirmelisiniz.

Cep Telefonları

Cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve televizyon ekranlarındaki mavi ışık, cildinize zarar veriyor. Parlak ekran hareketleri de yüz kırışıklığına neden oluyor.

Bilgisayar Klavyesi

Gün boyunca yüzünüze ne kadar dokunursanız, elinizde bulunan bakterilerin bir kısmı da cildinize geçer. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, klavyenizin tuvalet oturağın’dan 20.000 kat daha kirli olduğunu ve cilt enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olduğunu gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.