Çiğ Gıda, Pişmiş Gıdaya Göre Daha mı Sağlıklı?

0 26

Herkesçe yanlış bilinen gerçeklerden biri hiç kuşkusuz çiğ gıdaların pişmiş gıdalara göre daha sağlıklı olduğu iddiasıdır. Bu iddianın tıp camiasında bilim insanları tarafından ispatlanmamış olması ve aksine iddiaların daha sağlıklı olduğu gerçeği bu iddiayı çürütmektedir. Çiğ gıdaların içerisinde besin açısından oldukça zengin değerlerin olduğu söylenir ancak çiğ gıda olarak nitelendirilen sebzelerde besin değerleri oldukça düşüktür ve sebzeler sadece vitaminler ve folik asit bakımından zengindir. Aynı zamanda çoğu sebze C vitamini bakımından zengindir. İşte pişmiş gıdaların çiğ gıdalardan daha sağlıklı olduğunu gösteren gerçekler;

  1. Yemek Pişirme Enzimleri Yok Edebilir

Bir yiyecek tükettiğinizde, vücudunuzdaki sindirim enzimleri, onu absorbe edilebilen moleküllere ayırmaya yardımcı olur. Yediğiniz yiyecekler sindirime yardımcı olan enzimleri de içerir. Enzimler ısıya duyarlıdır ve yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında kolayca devre dışı bırakılırlar. Bir yemek enzimi pişirme işlemi sırasında değiştiğinde, vücudunuzdan sindirmek için daha fazla enzim gerekir. Çiğ gıda diyetlerinin savunucuları, bu durumun vücudunuza stres attığını ve enzim eksikliğine yol açabileceğini iddia ediyor. Ancak, bu iddiayı destekleyecek hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Dolayısı ile pişirme esnasında pek çok bakteri ve mikrop yok edilebilir.

  1. Pişmiş Gıda Çiğnemek ve Sindirmek İçin Daha Kolay Olabilir

Çiğneme sindirim sürecinde önemli bir ilk adımdır. Çiğneme eylemi, büyük yiyecek parçalarını sindirebilen küçük parçacıklara ayırır. Yanlış çiğnenmiş yiyecekler, vücudun sindirimi için çok daha zordur ve gaz ve şişkinliğe yol açabilir. Ek olarak, çiğ yiyecekleri pişirilenlerden daha iyi çiğneyebilmek için daha fazla enerji ve çaba gerektirir. Gıdaların pişirilme süreci, bazı liflerini ve bitki hücre duvarlarını yıkarak, vücudun besinleri sindirmesini ve emmesini kolaylaştırır. Yemek pişirme, genellikle yemeklerin tadını ve aromasını artırır, bu da yemeklerin daha keyifli olmasını sağlar.

  1. Pişmiş Gıdalar Besinlerin Daha Fazla Tüketilmesini Sağlar

Çiğ gıdalar genel itibari ile insanlar üzerinde tiksinti uyandırabilir ve bu durum iştah kaçırabilir. Bu kapsamda insanlar yeme alışkanlığından uzaklaşabilirler. Ancak pişmiş gıdaların aroması ve tadı insan damağına uygun olduğu için insanların sebze gibi besinlerinin tüketimini arttırabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.