Çayın Bilinmeyen Zararları

0 33

Çay, Türk kültürünün en önemli sıcak içeceklerinden biridir. Sabah kahvaltılarda, akşam yemeklerinden sonra tüketilen çay pek de faydalı değildir.

Aşırı çay tüketimi mide bulantısı, baş ağrısı, sinir bozukluğu, kalpte çarpıntı, elde titreme, demir eksikliği, kansızlık ve uykusuzluk gibi birçok soruna yol açmaktadır.

Çayın Zararları Nelerdir?

  • İshal

Çayın içerisinde bulunan kafein, günlük olarak alınması gereken miktardan fazla alınırsa sindirim sistemini uyararak ishale sebep olur. Ayrıca, çay vücuttaki merkezi sinir sistemini de etkileyerek kişinin bazı olaylar karşısında sinirli ve gergin olmasına neden olur.

  • Kabızlık

Çayın içerisinde bulunan tanen isimli madde vücutta depolanır. Çayın fazla tüketimi tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesiyle kabızlığa neden olmaktadır.

  • Mide Rahatsızlığı

Çay azda olsa kafein içermektedir. Kafein mideye ulaştığında, midede çeşitli asidik maddeler üretmesine neden olmaktadır. Bu asidik maddeler vücudun absorbe edeceğinden fazla olduğu zaman da mide huzursuz ve rahatsız hissedilir.

  • Uykusuzluk

Çayın fazla tüketimi sonunda içerdiği kafeinden dolayı uykusuzluğa neden olur. Fiziksel ve zihinsel olarak uyarır ve insomniaya neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.