C Vitamini Hastalıkları Önler mi?

0 17

C vitamini hastalıkları önler gerçeği herkesçe yanlış olarak bilinen gerçekler arasında yer alır. Burada C vitaminin yararlarını inkâr etmek mümkün değildir. Ancak c vitaminin aşırı tüketimi sağlık için hiç doğru bir eylem değildir. Öte yandan C vitamini hastalıkları önleme konusunda yetersiz kalmaktadır. Yani c vitamini hastalığınızın önlenmesine çok az etki gösterir.

Yüksek Dozda C Vitamini Böbrek Taşlarına Yol Açabilir

Aşırı C vitamini insan vücudundan bir vücut atığı ürünü olan oxalat olarak dışarıya atılır. Oxalat tipik olarak insan bedeninden idrar yolu ile çıkar. Bununla beraber, bazı hallerde, oxalat, böbrek taşlarının oluşmasına zemin hazırlayan kristaller oluşturmak üzere mineraller ile bağlanabilir. Aşırı C vitamini tüketmek, idrarınız yer alan oxalat miktarını yükseltme potansiyeline sahiptir, bu şekilde böbrek taşı oluşma riski artmaktadır. Yetişkin insanların altı gün süresince günde iki defa 1,000 mg C vitamini ilavesi aldıkları bir araştırmada, C vitaminin vücuttan attıracağı oksalat oranı % 20 artmıştır. Dolayısı ile C vitamininin aşırı tüketimi vücutta böbrek taşı oluşuma sebep olmaktadır.

C Vitamini Karaciğerinizde, Tiroidinizde, Pankreasınızda ve Merkezi Sinir Sisteminizde Ciddi Hasarlara Sebep Olabilir.

C vitamininin demir emilimini arttırdığı bilinmektedir. C vitaminin arttırdığı Heme demiri, vücudunuz tarafından, hayvan ürünlerinde bulunan demir gibi etkili bir şekilde emilimi gerçekleşmez. Heme demirinin vücut tarafından emilimi gerçekten zordur. Yetişkinlerde yapılan bir araştırmada demir emiliminin, yemekle birlikte 100 mg C vitamini aldığında % 67 oranında yükselttiği saptanmıştır. Bu şartlarda, C vitamini vücut tarafından yüksek miktarda alındığında aşırı demir yüküne neden olabilmektedir ve bu durum kalbinizde, karaciğerinizde, pankreasında, tiroidinizde ve hatta merkezi sinir mekanizmanızda ciddi bir şekilde hasara sebep olabilir. Bu kapsamda C vitamini alımınıza ciddi manada dikkat etmeniz gerekir.

Çok Fazla C Vitamini Sindirim Semptomlarına Neden Olabilir?

Yüksek C vitamini takviyesi almanın en yaygın olarak görülen yan etkisi sindirim problemidir. Genel itibari ile bu yan etkiler C vitamini barındıran gıdalardan değil, takviye olarak vitamin almaktan kaynaklanmaktadır. Bu sebep ile aşırı c vitamini almamaya özen gösterin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.