Adetliyken mezara gidilir mi?

Adetliyken mezara gidilir mi?

0 4.282

Adetliyken mezara gidilir mi? Arife Günü Müslümanlar için oldukça önemli bir gündür. Kaybetmiş oldukları insanların mezarlarını ziyaret ederler. Bayanların özel günlerindeyken mezarlığa ziyareti yapabilirler mi? En çok merak edilen bu soru sizler için cevapladık…

Adetliyken mezara gidilir mi?

Adetliyken mezar ziyareti yapılır mı? Regl durumunda mezarlığa gidilir mi? 

Soru: Bayanların muayyen zamanlarında mezarlık ziyareti, türbe ziyareti yapabilir mi? Yapılması sonucunda herhangi bir şey gerekir mi?

Cevap: Kabirleri ziyaret etme kurallarında abdestli olmak ve oralara girerken oranın halkına selam vermek vardır. Ancak bu kurallar adap ve sünnet olarak geçer. Yapılırsa güzel olan davranışlara girer. Herhangi bir zorunluluğu yoktur.

Şu durumda kişi abdestsiz olarak da kabirleri ziyaret edebilir.

Abdestsiz olan kişiye sen ziyaret etme denilmez. Âdetli kadın da kabir ziyareti yapabilir. Ona da sen ziyaret etme denilmez.

Kabirler ziyaret edilirken yüksek sesle ağlanması, yaka paça yırtılması veya dinen hoş olmayan davranışlar sergilenmesi dinimiz tarafından yasaklanmıştır. Kabirlerde kurban kesmek gibi şeyleri yapmak çok sakıncalıdır.

Kabir ziyaretleri kurallarına uydukları sürece muayyen zamanları içerisinde ziyaret edebilirler.

Özel günlerinde kabir ziyaret edebilirler fakat Kur’an okuyamazlar. Dua içerikli âyetler ve sûreler okuyabilirler, istedikleri duayı okuyabilirler.

Diyanet, Fetva meclisi ve cübbeli ahmet hoca’da dinimiz islam’da adetliyken (regl, hayızlı) kadının kabir ziyaretinin bir mahsuru olmadığı konusunda ortak noktadalar.

Adetliyken mezara gidilir mi? Regl olmuş kişi kabir ziyaretinde bulunabilir mi? Bu gibi konular hakkında merak ettiğiniz diğer soruları sorabilirsiniz. Sizlerin sorularına cevap olacak editör arkadaşlarımız hazır bekliyor olacak…

Özellikle bu konuda araştırma yapan kişilerden aldığımız bilgilerle uzmanlık konusunda deneyim kazanmış editörlerimize aşağıda yer alan yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz. Sizlere elimizden gelen en kısa sürede özellikle regl durumunda mezarlığa gidip gidilemeyeceği veya benzer konularda ilgili sorularınızı uzmanlarına direk olarak danışarak sizlere yanıt verilecektir.

İşin Doğrusu içerisinde yayınlanan içerikler bir çok noktadan doğrulanarak ve gerekli kontrollerden geçirilerek yayınlanmaktadır. Bu sayede işin doğrusunu sizlere iletiyoruz. Bu çabamız vesilesi ile 2018 yılında yayınlanan bu makalemiz sizler için aralık 2020’de yeniden güncellenmiştir.

Sağlık Haberleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.