Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

0 230

Her zaman düzenli aralıklarla harcamalarınıza ait faturalar geliyor ve siz bir şekilde unutuyor, son ödeme günlerini takip etmekte zorlanıyorsanız, otomatik ödeme talimatı size uygun seçenekler arasına giriyor. Sizlere kısaca otomatik ödeme talimatı nasıl verilir bahsetmek istiyorum.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Çalışmakta olduğunuz bankada vadesiz hesabınız varsa ya da kredi kartınız varsa otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu talimatı çalıştığınız banka aracılığı ile yaparsınız. Bankaya giderek yapabileceğiniz gibi, internet bankacılığı hesabınızdan veya telefon ile bankanız iletişim hattından müşteri temsilcisine ulaşarak yapabilirsiniz

Otomatik Ödeme Talimatı Neleri Kapsar?

Otomatik ödeme talimatını sizin üzerinize veya ödemesini yapmak istediğiniz başkasına ait, düzenli aralıklarla gelen tüm faturaları (elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu, aidat, SGK pirim, internet, harç vb.) ödemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak yaptığınız EFT ve havale işlemlerine otomatik ödeme talimatı vermek tercihler arasına girebilir.

Tek koşul bir banka ile çalışmanız gerektiğini bilmeniz, başka bir bankada otomatik ödeme talimatı var ise başvuru yaptığınız banka, talimat başvurusunu kabul etmeyecek ya da mevcut başka bankada bulunan talimatın iptal olmasını isteyecektir. Her banka zaman içerisinde otomatik ödeme talimatı kampanyaları düzenler. Bu kampanyalardan faydalanarak ekstra puan alabilir ya da kart aidatları ödememe seçenekleri, kredi puanının yükselmesi gibi avantajlar elde edebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatını İptal Ettirebilir Miyim?

Farklı bir banka ile çalışmak istediğinizde ya da çeşitli sebeplerle otomatik ödeme talimatını iptal ettirebilirsiniz. Bunu internet bankacılığı hesabı aracılığı ile ya da banka ile iletişime geçerek kısa zamanda gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Verdiğim, Vadesiz Hesabımda Para Yok İse Faturam Ödenir Mi?

Vadesiz hesabınızda para yok ise, banka adınıza fatura ödeme işlemi yapmaz. Bu durumda vadesiz hesabınıza, faturanın son ödeme gününe kadar gerekli miktarı yatırmak gerekir. Vadesiz hesabınızı açarken KMH (kredi mevduat hesabı) tanımlı ise faturalar, bu acil nakit ihtiyacında kullanabileceğiniz kredi türünden karşılanır. KMH hesabımda yok ama uygulamayı kullanmak istiyorum derseniz, bu durumda nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelir belgesini bankaya ulaştırmak yeterlidir. En kısa sürede banka size ait bir limit belirleyip kullanımınıza sunacaktır. Ayrıca vadesiz hesabınız düzenli gelen bir maaş hesabı ise, gelir belgesine bile ihtiyaç duymadan ek limit tanımlanmasını isteyebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı

Para ve Borsa Haberleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.