Kredi Notu Arttırma Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Arttırma

0 426

Kredi notu arttırma sizin kredi çekme şansınızı ve kredi çekme miktarınızı belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Herhangi bir bankadan kredi başvurusunda bulunduğunuzda, ilk olarak kredi notuna bakılacak ve geri kalan kriterler de değerlendirildikten sonra kara verilecektir.

Kredi Notu Ne Kadar Olmalıdır?

Kredi notu 0-1900 arasında bir değerdir. Sizin bankalar ile olan ilişkileriniz sonucu oluşturulur ve kredi notu, her bankada aynıdır. Kredi notu bilgileri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından oluşturulur ve sürekli olarak bankalar ile paylaşılır. Kredi çekmek içi sahip olmanız gereken minimum puan ise 600’dür. 600 puandan aşağıda da kredi başvurusu yapabilirsiniz, fakat pek kolay şekilde kredi alamazsınız. Tercihen 1000-1400 puan aralığı en idealidir. Çoğu kredi türünü alabilir ve yüksek miktarda kredi başvuruları yapabilirsiniz. Daha yüksek miktarlardaki krediler için puanınızın biraz daha yüksek olması gerekebilir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu, sizin bankalar ile olan ilişkileriniz ve temas sıklığına göre değişim gösterir. Eğer ödemeleriniz düzenli ve yeterli şekilde geciktirmeden yapıyor, sık sık kredi kullanıyor iseniz kredi notunuz kolay kolay düşmez. Fakat ödemeleri geciktirdiğiniz dönemlerde, Kredi ve kredi kartı kullanımını azalttığınız zamanlarda, kredi notunuz düşer. Kredi notundaki düşüşlerin en büyük kısmı geciktirilen ödemelerden oluşuyor. Geciktirmeye devam ettiğiniz durumlarda ise puan düşmesinden ziyade icra takibine takılır ve büyük ihtimalle adınız kara listeye dahil edilir. Kara listeye girdikten sonra da kolay kolay kredi alamazsınız.

Kredi Notu Arttırma Nasıl Yapılır?

Kredi notunuzu arttırma için yapabileceğiniz bir kaç şey bulunuyor. Fakat yükseltmeden önce kredi notunuzun düşmesinin önüne geçmelisiniz. Eğer kredi notunuz düşüyor ise ilk olarak düşüş sebebini bulmalı ve onu düzeltmelisiniz. Sorunu düzelttikten sonra artırmak için; Kredi kartı kullanımını artırabilir, ödemelerinizi zamanında ve asgarisinden yüksek yapmayı deneyebilir ve faturalarınız için kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Eğer herhangi bir problem olmaz ise kredi notunuz zaman içerisinde yükselecektir.

Krediler Hakkında Daha Fazla Bilgi

Kredi Notu Arttırma Hakkında Daha Fazla Bilgi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.