IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

0 71

IBAN numarasını uluslararası bir banka hesap numarası olarak tanımlayabiliriz. Her ülkenin IBAN numaraları farklı uzunlukta olabilir. Bizim ülkemizde IBAN numaraları 26 hane olarak belirlenmiştir. Diğer ülkelerde en fazla 34 haneli IBAN numarası kullanılmaktadır. IBAN numarasının asıl amaçlarından biride uluslararası olduğu için ve uzun olduğu için para transferlerinde hata oranını en aza indirmek ve transfer işlemini en hızlı şekilde yapmaktır. Her kişinin birden fazla IBAN numarası olmaktadır. Her bir bankadaki hesaplarınız için ayrı ayrı IBAN numaranız olduğu gibi aynı bankada bile olsa her bir farklı banka hesabınız için farklı IBAN numaranız bulunmaktadır.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numaranızı öğrenebilmeniz için birden fazla yol vardır. Bunlardan ilki bankanızın şubesine giderek şubede çalışan personelden direkt öğrenmek. Sıranızı alıp banka personelinin karşısına geçtiğinizde kimliğinizle birlikte İBAN numaramı öğrenmek istiyorum dediğinizde banka personeli size IBAN numaranızı bildirir bir evrak teslim edecektir. İkinci olarak bankanızın herhangi bir ATM sinden banka kartınızla işlem yaparak İBAN numaranızı öğrenebilirsiniz Kartınızı taktıktan sonra menüden IBAN numaranızı öğrenmek için işlem yapabilirsiniz.

Üçüncü olarak bankanızın çağrı merkezini arayarak da IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Çağrı merkezinizi aradığınızda kimliğinizin elinizin altında hazır bulunması sizin yararınıza olacaktır. Dördüncü olarak internet bankacılığıyla IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. Bunun içinse hesabınızın internet bankacılığına açık durumda olması gerekiyor. Bununla ilgili detaylı bilgiyi şubenizden alabilirsiniz. Son olarak IBAN numaranızı öğrenebileceğiniz yöntem mobil bankacılıktır. Mobil bankacılık içinde internet bankacılığında olduğu gibi hesabınızın mobil bankacılığa açık olması gerekmektedir.

IBAN Numarası Paylaşımında En Güvenilir Yöntem Nedir?

Bu konu biraz tartışmaya açık olsa da günümüzde en çok kullanılan ve kolaylık sağlayan bankacılık işlemi mobil bankacılık işlemidir. IBAN numarasının güvenilir olarak paylaşılmasında mobil bankacılığın önemi ise mobil uygulamada bankaların son güncellemeleri ile birlikte uygulamaya başladıkları IBAN numarasının yanında bulunan paylaş özelliğidir. Bu sayede IBAN numaranızı elinizle yazmak zorunda kalmadan veya ezberlemek zorunda kalmadan para transferi bilgisi vereceğiniz kişiye göndermeniz sağlanmaktadır. bu sebepten ötürü en güvenilir paylaşma yöntemi direkt IBAN numaranızı paylaşabildiğiniz bir yöntem olan mobil bankacılıktan kopyalama veya paylaşma yöntemidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.