IBAN Doğrulama Nasıl Yapılır?

IBAN Doğrulama Nasıl Yapılır?

0 209

IBAN Doğrulama için banka ile ilgili işi olan kişilerin en çok duydukları terim arasında IBAN yer alıyor. Bankacılık işlerinde sıklıkla kullanılan bu terim 2010 yılından bu yana ülkemizde kullanılıyor. Bu terimin geçmişinin fazla eskiye dayanmadığı biliniyor. IBAN Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler arasında ortaya çıkan bir hesap numarasıdır. IBAN numarasının uzunluğunun her ülkede farklı olduğu görülüyor.

IBAN numarası her ülkede farklı olsa da en fazla 34 haneden oluşuyor. IBAN banka hesabı bulunan müşterilerin para işlemlerini hızlı, eksiksiz ve kusursuz bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamaya yardımcı oluyor. Bazen para transfer işlemi gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar para yollayacağı kişinin IBAN numarasını bilmesi gerekiyor. Fakat bazı kişiler IBAN numaralarını bilmediği için bu numaralarını sorgulamak istiyor.

IBAN numarasını öğrenmek isteyen kullanıcılar farklı şekillerde bu numaralarını öğrenebiliyor. IBAN numarası hesabın ait olduğu banka aranarak, hesabın ait olduğu en yakın ATM’ye giderek, bankanın şubesine giderek ya da en kolay yoldan telefonlarında bankaya ait bulunan mobil uygulama ile sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Bankayı Telefonla Arayarak IBAN Numarası Sorgulama

IBAN numarasını bilmeyen kişiler genellikle bankayı telefonla arayarak IBAN numaralarını sorguluyor. Bunun için bankanın aranması ve müşteri hizmetlerine bağlanılması yeterli oluyor. Müşteri hizmetlerine bağlanan müşterilerine bazı sorular sorularak bilgilerinin doğruluğu kontrol ediliyor. Eğer verilen bilgiler doğruysa banka tarafından müşterilerin cep telefonlarına mesaj atılarak IBAN numarasını sorgulayabilirler.

En Yakın ATM’ye Giderek IBAN Numarası Sorgulama

Bankaların birçok yerde ATM’leri bulunuyor. Bankaya ait en yakın ATM’ye gidilerek hesap işlemlerine giriş yaparak IBAN numaralarını kısa sürede öğrenebiliyor.

En Yakın Banka Şubesine Giderek IBAN Numarası Sorgulama

Banka müşterileri hesaplarının bulunduğu en yakın banka şubelerine giderek IBAN numarasını bilmediğini söyleyen kişiler kimlikleri ile birlikte giderek kendilerine ait olan numarayı yazılı olarak alabiliyor.

Bankaların Mobil Uygulaması Üzerinden IBAN Numarası Sorgulama

Günümüzde neredeyse tüm bankaların mobil uygulaması bulunuyor. Bankaların mobil uygulamalarına giriş yaparak hesaplarını kontrol eden kişiler aktif hesaplarına giriş yaparak IBAN numaralarını öğrenebiliyor. Öğrenilen IBAN numarası ile hesap sahipleri diledikleri işlemi gerçekleştirebiliyor.

IBAN DOĞRULAMA İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYA TIKLAYIN

iban doğrulama

Para ve Banka Haberleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.