Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır

0 131

Hisse senedi nasıl alınır diye merak edenler için bu yazıyı hazırladık. Gelişen teknoloji ve yükselen yaşam standartlarından dolayı insanların para ihtiyacında önemli bir artışa neden oluyor. Para kazanmak için alternatif yolların bulunması şuan ki olanaklardan biri olan internetin sayesinde gelişim göstermiştir. İnternetten yürütülecek alternatif işlerin, yapılacak işe ek olarak yapılması, ek kazanç elde edilmesini kolaylaştırıyor. Borsadan para kazanmakta bu alternatif yollar arasında güvenli olan hem yasal hem de kazançlı olanıdır.

İlk Hisse Senedi İşlemleri

Hisse senedi nasıl alınır denildiği zaman akla genellikle ilk olarak borsa gelir. Borsa binaları hisse senetlerinin ticari veya farklı işlemlerde kullanılmaya başlamasıyla kurulmuştur. Dünya Deniz Ticareti 15. yüz yılında gelişim gösterdiği dönemlerde kıymetli evraklar olarak ilk defa ticari işlemlerde kullanılmıştır. Hisse senetleri bu ticari işlemlere dahil olmuştur. Kullanılan ilk kıymetli evrak ise poliçelerdir. Yapılan ilk işlemler kahvehanelerde, sokak köşelerinde ve belirli alanlarda toplanılarak yapılmıştır.

Hisse Senetlerinin El Değiştirmesi

Hisse senetlerinin o dönemlerde el değiştirmesi anlaşılmayan bir işlem hacmine sahip olmuştur. Dünya Deniz Ticareti, hisse senetlerinin el değiştirmesinden kaynaklanan işlem hacmi, işlemlerin daha güvenli ve kayıt altına alınarak yapılması gerektiğini savunmuştur. Borsaların güvenli olduğunu da bu ihtiyaç sayesinde kanıtlanmıştır. Borsada yaptığınız işlemler güvenlidir ve denetimler sonucunda yapılmaya başlanmıştır.

Borsada Hangi Hisse Senetleri Alınıp Satılır?

Sermaye şirketlerinin, ortaklıklarını ve paylarını belirlemek maksadıyla verdikleri kıymetli evraklara hisse senetleri denir. Ortaklara verilen hisse senetleri sayesinde senet sahipleri bazı haklar kazanır. Bu haklar ise;

  1. Rüçhan hakkı olan; bedelli sermaye artırımına katılma hakkıdır.
  2. Kardan pay alma hakkı ise temettüden her ortak kendi payını almaktadır.
  3. Oy kullanma hakkı verildiği zaman şirket ile ilgili alınacak kararlarda oy kullana bileceğiniz anlama geliyor.
  4. Yönetime katılma hakkı verir ve şirket yöntemiyle alakalı hisse sahiplerine hak tanır.
  5. Tasfiye edilen hisse oranında pay alma hakkı verir.
  6. Bilgi edinme hakkı vardır, şirket ile ilgili her bilgiden haberdar olma hakkı tanır.

En iyi örneklerden biri olarak, borsadan alınıp satılan hisse senetlerinde verilen hakkın devri söz konusu olmamaktadır.

Daha Fazla Borsa

Daha Fazla Hisse Senedi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.