Borsa Oynamak Caiz midir?

0 47

Elindeki parasını çabuk bir şekilde katlamak isteyenlerin seçtiği bir yol da borsa oynamak. Zira Firmaların performansını araştıran, mali ve teknik analizlerini yapabilen, sektörün finansal hikayesini irdeleyerek gelecekteki konumunu sezebilen ve bütün bunları ülkenin genel ekonomik tablosuyla harmanlayabilen yatırımcılar bu işten kazançlı çıkabilir. Ancak borsada bazı kağıtların sermaye hareketleri ve değerlenme hikayeleri ile açıklanmayacak derecede aynı gün içinde dahi oluşan yüzde yirmilere varan spekülatif iniş çıkışlar mütedeyyin yatırımcıyı tedirgin etmekte.

Hisse Almak Şirkete Ortak Olmak mıdır?

Finansman ihtiyacı olan şirketler hisselerinin bir kısmını satarak karşılıksız finansman gereksinimini karşılamakta, hisse senedi satın alanlar da atıl durumdaki fonlarını bir şirkete hissedar olarak değerlendirmekte.

Esasında bir şirketin halka arz edilmiş hissesini borsa aracılığı ile satın almak o şirkete alınan hisse oranında ortak olmak demektir. Böyle düşünüldüğünde dini otoriteler bunun dinen caiz olduğunu belirtiyor.

Spekülatif Hareketler

Borsada görülen hisse değerleri, zamanımızda ekonomik kriterlerden çok spekülatif hareketlere dayanıyor. Hiç beklenmedik bir hisse beklenmeyen bir anda aşırı yükselebiliyor ya da değer kaybediyor. Bu durum çoğunlukla hisse takipçilerinin hem maddi hem de ruhsal olarak yıkımına sebep veriyor. Ani olarak ortaya çıkan aşırı sevinç veya aşırı hüzün, üzüntü kişilerin ruh sağlığını olumsuz etkilemekte, psikolojik hastalıkların başlamasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle günümüz borsası ile iştigal dinen tavsiye edilmiyor.

Haram İş Yapan Şirketlerin Hissesini Almak

Bir şirket tamamen haram iş yapıyorsa, mesela alkol üretim, dağıtım-pazarlama işleriyle meşgulse bu şirketin hissesini almak kesinlikle caiz görülmüyor. Çünkü bu hizmetlerden elde edilecek kazançların tamamı dinen haram olduğu gibi, şirketin hissedarlara dağıtacağı kar payı veya hisse değerinin yükselmesi sonucu elde edilen gelir de haram olmakta.

Borsa ve Kumar

‘Borsadan uzak durun’ tavsiyesinin bir sebebi de kumara benzetilmesi. Borsada oynamak; hisse değerlerinin spekülatif olması, kişilerin bir nevi bağımlı hale gelerek gündelik hayatlarını aksatacak, eş ve çocuklarını dahi ihmal edecek düzeyde piyasa takibi müptelası olması ve aklı devreden çıkaracak seviyede kazanma hırsına sebep olması nedenleriyle kumara da benzetiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.