Kürt İdris Kimdir ? Kaç Çocuğu Var ?

0 2.279

Kürt İdris son zamanlarda gündemde olan isimlerin arasında. Show TV’de yayınlanan Çukur adlı dizinin başrol kahramanı olan İdris Koçavalı’nın hayatının İdris Özbir’den ilham alındığı iddia ediliyor. Bunun üzerine Kürt İdris’İn hayatı gündeme düşerek merak edilmeye başladı.

İdris Koçavalı’nın hayatının ünlü mafya babası olan Kürt İdris’in hayatı olduğu iddia edildi. Ali Özbir konu hakkında açıklama yaptı ve özel hayatı merak edilmeye başladı. Ali Özbir, ünlü televizyon oyuncusu olan Esra Erol’un eşi olarak biliyoruz. Ali Özbir’in kız kardeşi Şafak Özbir, Kudret Özbir ve bir erkek kardeşi vardır. Şafak Özbir ünlü oyuncu olan Mesut Akusta ile evlendi.

Kudret Özbir ise eşinden şiddet gördüğünü iddia ederek Esra Erol’a sığınmıştı. Bu olaylar gelişirken magazin camiasında büyük bir yer kaplamıştı.

KÜRT İDRİS KİMDİR ?
Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük mafya babalarından olan İdris Özbir yani Kürt İdris 1937 yılında Kars’ta doğuştur.

Fakir bir babası olduğunu, bu durumun çevresindeki herkes tarafından bilinin Özbir, 6 yaşında annesini kaybetmiştir. Yaşı küçükken annesini kaybeden Özbir dedesinin yanına gitmiştir. Dedesinin yanında büyümüştür. Dedesine çok bağlanmıştır. Çocukluğundan beri hayali doğduğu şehri terk edip, büyük şehirlerde bulunup, büyük bir adam olmaktır. Bu hayalini gerçeğe çevirmek için dedesini yanına alıp 6 ay süre içerisinde yürüme olarak İstanbul’a gelmişlerdir. İstanbul’a gelmesiyle hayatında bazı değişiklikler olmuştur. Yeni bir hayata adım atmıştır. Akrabalarının yanına yerleşmişler ve küçük yaşta işe başlamıştır.

1 Ocak 1954 yılında Aksaray’da bulunan bir lokantada komi olarak çalışırken, tartıştığı arkadaşını bıçaklayıp öldürmüştür. Önce Sultan Ahmet cezaevine yatırılmış, sonra da Bursa cezaevine yatırılmıştır. Bursa cezaevinde yattığı sırada çocuklara tecavüz eden 2 oğlancıyı öldürmüştür. Bu olay sonrası İdris’in adı çokça duyulmuştur. 1958 yılında İmralı cezaevine tahliye edilmiştir. Yapmış olduğu cinayetlerden fazla bir ceza almayan İdris Özbir 1962 yılında tahliye olmuştur. Tahliye sonrası İstanbul’a tekrardan gelen Özbir, Beyoğlu’nun karanlık sokaklarında kendi çapında racon ortamı oluşturup, kumar oynatmaya başlamıştır. İdris Özbir’in hayatının yeni evresi, Beyoğlu’ndaki işlerine engel olmak isteyen, zamanının en büyük mafya babalarından olan Nurettin Onay’ı öldürmesiyle olmuştur. Bu olay sonrası İdris Özbir’in namı eskisinden daha da çok yayılmıştır. 1970 yıllarında İdris Özbir kurmuş olduğu işlerinde iyice büyümüştür. Arsa İnşaat, araba alım satım işleriyle uğraşan biri olmuştur. Bu zamanlarda karşılaştığı Dündar Kılıç ile sağlam bir arkadaşlık kurmuştur.

Dündar Kılıç ile nasıl arkadaş olduklarına dair bir bilgi yoktur fakat iyi bir arkadaş oldukları çevresindekiler bilmektedir. 1990 dönemlerinde karışmış olduğu bazı olaylar sonucunda namı yürümüş ve Kürt İdris lakabını almıştır. Kürt İdris’in resmi olarak işlediği suçlar şöyledir. Suç örgütü yöneticiliği yapmak, çete kurmak ve yönetmek, Silahla tehdit, adam vurma ve yaralama, Çek senet işleri, Silah kaçakçılığı, arazi mafyacılığı, iş adamlarına baskı ve ihale mafyacılığı gibi sayabilir.

İşlediği suçlardan dolayı Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) karşısına çıkarılan Özbir, kanıt yetersizliğinden dolayı 8 ay cezaevinde yatmıştır. Hakkında 10 kez idam kararı alınmıştır fakat hiçbiri uygulanamamıştır.

Bir dönem müzik camiasına giren Kürt İdris, bu alanda istemiş olduğu başarıyı elde edememiştir. Bu zamanlarda İbrahim Tatlıses’i keşfedip, himayesi altına almıştır. Tatlıses Özbir sayesinde bir çok mafya babasını tanımıştır. Özbir müzik camiasındaki bir anısını şöyle anlatıyor. Ankara’da Başkent gazinosunda eğleniyorduk. Yanımda 3 milletvekili vardı. Bu sırada mekana polis baskın verdi. O sırada sahnede Bülent Ersoy bulunuyordu. Hemen yanıma geldi. Üzerimde silah olup olmadığını, eğer üzerimde silah varsa, silahımı ona vermeme söyledi. Bu durum beni çok duygulandırdı. Bülent hanıma teşekkür ettim. Ancak silahımı vermedim. İdris Özbir’in hayatında ilginç olan kışı onca suç işlemesine rağmen çok kısa süre ceza almış, toplamda 7 yıl yatmıştır. 2002 yılında yapmış olduğu suçlardan yine hakim karşısına çıkarılan İdris Özbir, geçirmiş oluduğu akciğer kanseri yüzünden hayatını kaybetmiştir.

Kürt İdris’in cenazesi namına değer şekilde kaldırılmıştır. Cenazesinde mafya babalarından, sanatçılara, politikacılara, devlet görevlilerine birçok isim yer almıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.