Black Friday (Efsane Cuma) İndirimleri Sahte mi?

0 103

Which?’in yaptığı araştırmaya göre, Black Friday’de “indirimli” diye satılan her 10 ürünün 9’u yılın diğer dönemlerinde daha ucuza veya aynı fiyata satılıyor.

Which?’in Ev Eşyaları ve Servisleri Müdür Alex Neill, “Araştırmalarımızın sonuçları Black Friday’i dört gözle bekleyenleri mutsuz etti. Perakendeciler, büyük indirimler ve zaman sınırlı satış vaatleriyle bizi bombalarken araştırmanızı iyi yapın ki yüksek rakamlarla aldıklarınızı taşımak zorunda kalmayın.”

Araştırmalar sonucunda Black Friday’in insanları çok fazla alışverişe teşvik etmeye yönlendirmek ve uydurulan, büyütülen bir gün olduğunu söyleyebiliriz.

Black Friday Nasıl Ortaya Çıkmış?

Philadelphia’da 1961 yılında gazetelerde ilk defa duyulan Black Friday’in ismindeki siyahlık alışveriş sebebiyle oluşan yoğun trafik ve kaos ortamından gelmekte.

Bu yoğunluk esnasında trafik polislerinin 12 saatlik vardiyalarla çalışması gerekti ve dinlenmelerine izin verilmedi. Bu durumdan sıkılan görevliler, bu yoğun çalışma temposunu “Black Friday” olarak adlandırdılar.

Black Friday’in ortaya çıkışı ile ilgili farklı senaryolar olsa da hepsi için ortak nokta çılgınca alışveriş yapmaktan doğan birtakım sonuçlar nedeniyle bu ismi alması.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.