Ramazan’da Dengeli Beslenmenin Sırrı

0 41

Ramazan ayında oruçlu olduğumuz süre uzun olması vücudumuzun sağlığı için de dengeli beslenmenin önemini arttırıyor.

Ramazan ayı bu yıl gündüzlerin uzadığı ve sıcakların artığı döneme geldi. Oruçlu olduğumuz süre 16 saatten fazlayı buluyor. İftar ve sahurda vücudumuzun gereksinimlerini karşılamak için başta protein ve kalsiyum olmak üzere karbonhidrat, yağ gibi ve bir çok vitamini içeren süt, ve süt ürünlerini soframızdan eksik etmememiz lazım.
Sütün vücudumuzdaki önemi çok fazla olduğundan ramazan ayında da tokluk, güç ve dayanıklılık sağlıyor. İçim Türkiye Kalite Müdürü

Şenay Avcu, ”Tokluk için besinlerin dengeli oranda karbonhidrat, protein ve yağ içermesi önemlidir. Bu yüzden süt, yoğurt ve peynir grubu besinler, Ramazan dönemi için idealdir. Süt ürünleri sindirimi de kolaylaştırdığından, sahurda içilecek bir bardak süt veya ayran da gün içinde daha uzun süre tok kalmaya yardımcı oluyor. İftar ve sahur sofralarında mutlaka süt veya yoğurt bulundurmaya özen gösterin. Özellikle yüzde 6 oranında yüksek protein içeren sütümüz, uzun süreli tokluk hissi sağlıyor” dedi.

Orucun getirmiş olduğu baş ağrısı, tansiyon gibi faktörleri de peynirdeki sodyum dengeliyor. Şenay Avcu, ”İftariyelikler arasında yer alan ve sahurda da çokça tercih edilen peynir çeşitleri, içerdiği sodyum sayesinde tansiyonun düşmesine engel olurken, yüksek hayvansal protein de açlık hissini geciktiriyor. Gün boyunca aç kalan vücudun ihtiyaç duyduğu belirli vitaminler var ki bunlar süt ürünlerinde gizli. Sindirimi kolaylaştırarak bağırsak sorunlarını ortadan kaldırmaya destek olan yoğurdun özellikle iftarda tüketilmesi çok önemli. İçim olarak internet sitemizde Ramazan ayına özel hazırladığımız tariflerle, özellikle süt ve süt ürünlerinin kullanılabileceği çeşitli lezzetler sunuyoruz”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.