Karbonhidrat Tüketmek Zayıflatır mı?

0 3

Herkes ideal kilosuna kavuşmak için sıkı diyetler ve sporlar yapıyor. Ancak bazı diyetler karbonhidrat içeriyor ki bu diyetlerin sağlıklı sonuç vermediğini anlamak zor olmuyor. Bu bağlamda Kilo vermek isteyenler karbonhidrat tüketmemeli midir? Sorusuna net bir şekilde hayır demek mümkündür. Çünkü karbonhidrat kan şekerini yükselterek, insülin salınımını artırır. Bu da yağ yakımını durduran bir etki olduğu için kilo vermek mümkün olmaz.

Kilo Vermek Güçleşir

Aslında kilo vermeye yönelik yapılan her diyetin işe yaradığı bilinir. Ancak ideal kiloyu yakalamak bazı diyetlerde yılları bulabiliyor. Dolayısıyla diyetlerin içeriğini kontrol etmek gerekebiliyor. Öncelikle hızlı ve ideal şartlarda kilo vermek için karbonhidratın tamamen kesilmesi şart. Özellikle de basen, kal, bacak gibi kısımlarında aşırı yağlanma olan kişiler karbonhidrat takviyesinde uzak durmak zorunda. Karbonhidrat kesilmeden yapılan diyetlerin çoğu kilo verdirse de bölgesel yağlanma açısından işe yaramayacaktır.

Karbonhidrat Vücuttan Atılmaz

Karbonhidrat da ağlar gibi dışarıya atılmaz. Vücut bu besin değerlerini yakar, depolar ya da kasa dönüştürür. Bu noktada kişinin hareket kabiliyeti önemlidir. Yani kişi spor yapıyor ise aldığı karbonhidrat kasa dönüşecektir. Ancak yalnızca diyet yapıyor ve kilo vermeyi bekliyor ise ne yazık ki karbonhidrat depolanacak ya da yağa dönüşecektir. Bu nedenle spor alışkanlığı olmayan kişilerin karbonhidrat içeren diyetlerden uzak durması gerekmektedir.

Basit Değil, Kompleks Karbonhidratlar

Doğru karbonhidrat seçimi ile göbek ve basenlerden kurtulmak mümkündür. Bunun için öncelikle basit karbonhidrat olan şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız. Bunun yerine meyve ve kuru meyve tüketimine ağırlık verilerek vücudun şeker ihtiyacı karşılanabilir. Ancak meyvelerde bulunan früktoz da yağ yakımını engelleyici etkiler gösterdiğinde limitli tüketilmelidir. Örneğin kuru erik ya da kayısı en masum meyve kurularındandır. Ayrıca diyet sırasında normal ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketilmeli, integral makarna gibi kompleks karbonhidrat alımı sağlanmalı ya da patates salatası yenmelidir. Ancak kepek ekmeği, sarı makarna ve pirinç ya da bulgur gibi karbonhidratlar kesinlikle alınmamalıdır. Aksi halde ne yazık ki ideal kiloya ulaşmak bir hayalden fazlası olmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.