Mucizevi Sebze Alabaş

0 58

Genel olarak yurt dışında tüketilen Alabaş sebzesi ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başladı. Lahana ailesine ait olan bu sebze görüntü olarak da turpa benzemektedir. Alabaş İlkbahardan itibaren tezgahlar da yer almaya başlamaktadır. Alabaş aynı zamanda lahana ve kereviz gibi tüketilir. Alabaş Yeşil ve Pembe gibi iki farklı renklere sahip olmakla birlikte vücudun günlük ihtiyacı olan lifin yüzde 52’sini karşılar. Cennet topuzu olarak bilinen Alabaş , A, B, C, vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Yapılan Bazı araştırmalar da ise Alabaş sebzesinin kanser hücrelerini yok etmekte etkili olduğu tespit edilmiş.

Alabaşın Faydaları Nelerdir?

  • C vitamini bakımından zengin olan Alabaş, güçlü bir antioksidan görevi görür. Bu özelliği sayesinde de mutasyona uğrayıp timör olmaya meyilli hücrelerin sağlıklarını korur. Kanser oluşumunu engeller. Özellikle de akciğer ve bağırsakları temizleyerek kanser ihtimalini sıfırlar.
  • Vücutta bulunan potasyum dengesini tansiyon rahatsızlığı için önemli bir mineraldir. Bu mineral azaldığında hormon bozukluğu ve yüksek tansiyon hatta felç gibi riskli hastalıkların yaşanmasına neden olur. Alabaş içerdiği yüksek potasyum sayesinde vücuttaki oranı dengeler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.