İnek Sütü mü Market Sütü mü Daha Sağlıklı?

İnek Sütü mü Market Sütü mü

0 151

Yıllardır bilim insanları inek sütünün yararları ve zararları konusunda hep bir tartışma yaşamaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ve herkesçe kabul edilen gerçek inek sütünün yararlarının olduğu kadar zararlarının da olduğu gerçeğidir. Bu sebep ile pek çok insan inek sütünü tercih etmekte kararsız kalmakta ve kendilerine inek sütü mü market sütü mü daha sağlıklı? sorusunu sormaktadır. İnek sütünün sağlık için yararlarının olduğu aşikardır. Ancak inek sütünü sağlıksız kılan yönleri nelerdir?

İnek Sütünün Yağı Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki inek sütü yararlarından çok zararlarından bahsedilerek ele alınmalıdır. Çünkü süt çocuklara alerjik reaksiyonlara, insanlarda sindirim ve şişlik sorunlarına, öte yandan kilo alımına sebep olmaktadır. Ayrıca içerdiği yağ sebebi ile vücutta kolesterol artışına, erkeklerde mesane ve prostat kanserinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bunun gib daha pek çok rahatsızlığa yol açmaktadır. İşte Süt’ün insanlar tarafından bilinmeyen, ancak yapılan araştırmalarca etkisi kanıtlanan İnek Süt’ünün sağlıksız olduğunu gösteren zararlar;

Kilo Alımı

Endüstrinin iddialarına rağmen, 12 binden fazla çocuk üzerinde bir araştırma yapıldı. Çocukların daha fazla süt içtiklerini ve daha fazla kilo aldıklarını gösterdi. Buna göre yüzde 1 oranında sütün ve yüzde 1 sütün aslında yüzde 2 veya tam sütü içmekten daha fazla kilo almaya neden olduğunu gösterdi. Çalışma ayrıca, sodayı sütle değiştirmenin kilo kaybına yol açmadığını da bulmuştur.

Süt Alerjileri

İnek Sütünün içerdiği Laktoz intoleransından farklı bir canavarı olan süt alerjileri, kusma veya anafilaksi gibi potansiyel olarak güçlü ve tehlikeli reaksiyonlara (genellikle küçük çocuklarda) neden olabilir.

Kolesterol

Tek bir süt porsiyonu 24 mg kadar kalbe zarar veren kolesterol içerebilir. Tek bir ons of queso 30 mg. Ancak hiçbir bitki besinleri herhangi bir kolesterol içermez.

Yumurtalık Kanseri

İsveçli bir çalışma, her gün dört veya daha fazla süt ürünleri “tüketen” kadınların, seröz yumurtalık kanseri geliştirme olasılığının iki kat daha yüksek olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda yine yapılan araştırmalara göre inek sütünün erkeklerde de prostat kanserini tetiklediği görülmüştür.

Laktoz İntoleransı

İnek sütündeki laktoz, insanların sindirilmesi için zor olabilir, bu da mide bulantısı, kramplar, gaz, şişkinlik ve ishal ile sonuçlanır. Süt sindirimindeki zorluk yaşamın ilerleyen zamanlarında gelişebilir ve giderek kötüleşen semptomlarla sonuçlanabilir.

Sonuç olarak “İnek Sütü mü Market Sütü mü” sorusunun cevabı sizde ve bu bilgiler ışığında size faydalı mı zararlı mı siz karar verebilirsiniz.

Gıda Haberleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.