Donduruculardan Uzak Tutulması Gereken Yiyecekler

0 30

Birçok yiyeceklerin uzun süre saklamak için en doğru yer buzdolabının dondurucu kısmıdır. Fakat Bazı yiyecek ve içecekler vardır ki buzluktan kesinlikle uzak tutulması gerekmektedir. Sebebi ise buzluktan çıkarılıp çözüldüğünde ya lezzeti ya da dokusu bozulur.

İşte o yiyecek ve içecekler

Süt

Sütü dondurup erittikten sonra içinde bulunan su ve diğer maddeler birbirlerinden ayrılıyor. Katı maddeleri ise topaklar halinde sütün üzerinde yüzüyor.

Patates

Patatesleri kesinlikle çiğ haldeyken dondurmayın. İçinde bolca su miktarı olan bu sebze çözüldükten sonra sertliğini kaybetmektedir. Ancak pişmiş bir patatesi dondurabilirsiniz.

Yumurta

Yumurtayı kabuğuyla dondurmak, içindeki suyun donup genleşmesi sonucunda kabuğu çatlamaktadır. Bu durum da yumurtayı bakterilere karşı açık hale getiriyor. İlla dondurmak istiyorsanız da yumurtaları bir kaseye kırarak iyice çırpın daha sonra hava almayacak şekilde üzerini kapatarak dondurun.

Daha önceden dondurulup çözülmüş et

Bir dondurulmuş eti, buzluktan çıkarıp erit’tiyseniz, sakın bir daha geri buzluğa koymayın. Aksi takdirde sağlığınızı etkileyecek tehlikeli bakterilere yol açmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.