Buğday mı Pirinç mi Tüketilmeli?

0 63

Toplumumuzda kulaktan dolma ve yalan yanlış bilgiler yaygınlaşmaktadır. İnsanlar sağlıkları ile ilgili sıkıntı yaşadıklarında bu durumun sorumlusunun tükettikleri gıdalar sonucu ortaya çıktığını düşünmekte ve araştırmadan kendilerine bu gıdaları yasaklamaktadırlar. Oysa bu yanlış bir tutumdur ve bu tavrı takınmak için uzman görüşlerinden yararlanılmalı ve detaylı araştırma yapılmalıdır.

Buğday Hangi Hastalıklar İçin Zararlıdır?

Buğday, karbonhidrat grubundan protein barındıran ekmeğin ana maddesidir. Buğdaydan ekmek üretilir ve Türk toplumunda ekmek yoğun olarak tüketilir. Ancak insanların yanlış bildiği konu ekmeğin tüketiminin sağlıksız hatta zararlı olduğu konusudur. Tıp dünyasında Çölyak hastalığı adı verilen bir hastalık vardır. Bu hastalığın tanımında insan bünyesinin gluten besinine ihtiyaç duymaması ve buğday proteininden rahatsız olması vardır. Çölyak hastalığı bulunan kişiler buğdayı tüketemezler. Diğer kişiler için ise buğday zararlı bir gıda hammaddesi değildir.

Buğday Sağlıksız Değildir

Buğday ekmek ve karbonidrat içerikli gıdaların üretiminde kullanılan bir gıda hammaddesi olmasına rağmen, içeriğinde yoğun miktarda protein bulunur. Ancak insanlar arasında buğdayın sağlıksız olduğuna dair bir fikir sabitlenmiştir. Buğdayın sağlıksız olduğunu kanıtlayan hiç bir bilgi tıp kitaplarında veya gıda mühendisliği kitaplarında bulunmamaktadır. Buğday zararlı bir gıda değildir. Buğday birçok yemeğin içinde kullanıldığı gibi, lif ve besin öğeleri açısından zengin olan bir değerdir.

Yeme İçme Alışkanlıkları

Türk toplumunda insanlar genellikle üç öğün şeklinde günlük yeme içme ihtiyaçlarını karşılarlar. Öğünlerde yeme içme alışkanlıkları açısından değerlendirme yapıldığında, öğünlerde neyi ne kadar yedikleri göz önünde bulundurulmalıdır. İnsan metabolizmasının düzenli çalışması için yeme içme seçeneklerine dikkat edilmelidir. Aşırı fazla tüketilen tüm besinlerde olduğu gibi buğday da, gereğinden fazla tüketildiğinde vücut için zararlı olabilecektir. Bu ayrımın kişilerce yapılması doğru bir davranıştır.

Kendi yanlışı sonucu besin ve gıdaları zararlı diyerek yaftalamak yanlış bilgiyi insanlar arasında yaymaktır. Kadınların yaşadıkları sağlık sorunlarından olan huzursuz bağırsak sendromu, yanlış öğünler almaktan kaynaklanır. Sürekli katı gıda ağırlıklı beslenen kadınların hazımsızlık ve şişkinlik şikayeti yaşamaları çok normal bir durumdur. Bu durum gıdaların kötü yada zararlı olmasından değil, her öğünde katı gıda almalarından ve yanlış beslenme seçiminden kaynaklanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.